Opičí král

• Čína Huo qi guan yin yuan
Akčný / Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózny
Čína, 1986, 46 min

Kri-kri

V této epizodě Tripitaka se Sunem navštívili klášter s hamižným opatem, který se pro získání vzácného roucha neštítil ani vraždy. Nakonec se touha po rouchu Zlatému jezírku stala osudným a během požáru, jenž nechal sám založit zahynul, čehož využil démon Černý medvěd a roucho čmajznul. Sun tedy měl kromě záchrany Tripitaky před upálením ještě další práci, získat zpět ukradené roucho. Tentokrát se mu ale zrovna moc nedařilo, i když zkoušel různé lsti, třeba převzít podobu mrtvého opata. Nakonec musela zasáhnout bohyně milosti a démona zkrotit. Celkem zajímavá i vtipná epizoda se svižným dějem, i když na to, že jde o jeden z nejkratších dílů mi ta závěrečná scéna se zkrocením Černého medvěda přišla trochu zdlouhavá a možná i zbytečně komplikovaná. Bohyně přece mohla démona zkrotit i bez té lsti se vzácnými kuličkami a zabitím hadího démona, schopnosti na to jistě měla. Každopádně i tak je to opět jasných 5 * a 95%. ()

javlapippi

"Jsi hnusná opice, na ostatní nebereš ohled a staráš se jen o sebe!" Tripitaka a Sun pokračujú v ceste a na nocľah sa uchýlia do kláštora, kde sú vrele prijatí. Ješitný opičiak ovšem má potrebu hrdiť sa cennými zvrškami, až to v postaršom opátovi vzbudí žiadostivosť, odvrhne celoživotne pestované cnosti a skromnosť a za účelom ukojenia majetníckych túžob sa neváha poškvrniť hriechom najťažším (teda neviem ako to so závažnosťou hriechov majú budhisti, ale vražda tam asi tiež bude niekde na horných priečkach). Sun síce včas zasiahne, ale medzitým rúcho opäť zmení majiteľa a tak ešte nasledujú akčné scény s démonickými zbojníkmi a nejakými božskými zásahmi k tomu. Dobrá epizóda. ()