Ludwig van Beethoven

všetky plagáty
Východné Nemecko, 1954, 87 min

Réžia:

Max Jaap

Gerry Wolff (rozprávač), Maximilian Larsen (rozprávač)

Celovečerní dokumentární film DEFY, věnovaný památce geniálního německého skladatele. Autoři promyšleně sledují Beethovenův život, podávajíce jej v dobře zhuštěné zkratce. Zároveň se snaží vysvětlit podněty, ať osobni či společenské, dobové, které přivedly skladatele k vytvoření jeho děl.(FILMOVÝ PŘEHLED 31 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Filmaři DEFY už nejednou prokázali, jak zdatně si dovedou počínat, jsou-li postaveni před tak nesnadný úkol, jako je vytvoření celovečerního dokumentárního životopisného filmu. Velký tvůrčí důmysl je patrný i z nového celovečerního dokumentu o geniu německé hudby Ludvíku van Beethovenovi. Přísné sledování zachovalých dokumentů o Beethovenově životě bez pokusů o nějaké vnější umělé oživování látky je přivedlo k vytvořeni díla, jež zrovna dýše dobou, v níž Beethoven žil, jež je prodchnuto jeho geniem, prosyceno jeho hudbou. Podařilo se jim, co se málokdy v životopisném dokumentu podaří: nejen ukázat místa, kde hrdina žil a pracoval, nejen ukázat doklady o jeho životě a práci, ale prostřednictvím těchto mrtvých dokladů oživiti hrdinu, jeho dobu, zobrazit je v dramatickém vývoji. Škoda, že v závěru filmu autoři podlehli neoprávněně skepsi k ideové síle filmu a doplnili jej únavně dlouhým, frázovitým a polopatistickým závěrem, který vulgárně opakuje to, co bylo mnohem oduševněleji a působivěji řečeno již dříve. Přes tento nedostatek můžeme „Beethovena" počítat k největším úspěchům dokumentárního filmu v zemích pokroku. Je nepochybné, že našim divákům dá dílo hluboký zážitek, spojený s cenným poučením o skladatelově osobností a díle i o jeho době. Filmový přehled 31/1955 ()