Tichý Don

• Sovietsky zväz Tichij Don (viac)
všetky plagáty

Je předvečer I. světové války, kozáci jsou soutřeďováni do vojenského tábora. Je mezi nimi i Stěpan, manžel mladé kozačky Aksini. Aksiňa je však zamilována do Grigorije, syna kozáka Panťeleja Melechova. Když se starý muž dozví o vztahu svého syna k ženě jiného muže, rozhodne se ho ihned oženit a volba padne na bohatou Natálii. Ale ani manželství nemůže přehlušit lásku Grigorije a Aksini. (Snorlax)

Ej Hlemýžď

Tento film zachycuje v podstatě jen 1. díl literární čtyřdílné Šolochovovy epopeje. V r. 1933 byl částečně ozvučen -např. jen smích či pláč, či některá zvolání jména a má hudební doprovod, jinak je němý s titulky. Scénář a režie : Olga Preobraženskaja a Ivan Pravov. Hlavní ženskou postavu hraje Emma Cesarskaja ()

raroh

Adaptace první části Tichého Donu v duchu expresionistickém (což se pro postavu smyslné Aksinji samo nabízí), místy až naturalistická, i když excelentní montážní skladba ve svatební scéně je jasně sovětská. Vedle hudebního doprovodu převzatém z klasiky vážné hudby a kozáckého folkloru slyšíme i raný elektronický nástoj theremin. ()

radektejkal

"Hoj ty tichý Done, tatíčku náš...". Používám vydání Šolochovovy knihy z roku 1979 s obrazy od Verejského, na jehož předsádce je rozmarná kresba Axiňje s váhou a dvěma vědry pronásledované Griškou na koni. Ať se děje co se děje (a děje se toho poměrně hodně), tenhle obraz je pro mě předobrazem všeho následujícího. Tato scéna musí být samozřejmě i v úvodu každého filmového zpracování: u Pravova, Gerasimova a Bondarčuka - další filmové přepisy se již neočekávají. Pravovova verze (film končí ztrestáním mladého Listnického a Gríšovým návratem domů, do Tatarského) je zdařilá, i dodnes velice poutavá. Další info viz raroh. ()

PetraMishka

Viděla jsem verzi s prologem, který ukazuje historii jedné z rodin, která je poznamenaná smrtí turecké manželky. Pak se děj přesouvá do období krátce před světovou válkou, kdy se do sebe zamilují Grigorij a vdaná Aksinija. Utečou spolu a mají dítě, ale válka je rozdělí. Po návratu z války není nic jako dřív a Griška se vrací ke své rodině a manželce. Představitelé mladých milenců byli oba skvělí, také se mi moc líbily kostýmy, náušnice, provedení detailů. ()

Josefína

Mozna vlacne, misty usmevne, ale pro milovniky expresivniho nemeho herectvi... Tri hvezdicky za uhrancivy pohled Andreje Abrokosova:-) btw. "Jerabi tahnou na jih!" ()