Zelená stráž

všetky plagáty
? %
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1952, 14 min

Krátký český film o ochraně našich lesů před následky polomů. Ukazuje nám, jak lesní zaměstnanci se starají o to, aby stromy, vichřicí vyvrácené, byly co nejdřív odvezeny z lesa, vyrvaná půda aby byla co nejrychleji vrácena na své místo a na ni vysázen nový les. Snímek dosvědčuje, že zaměstnanci našich státních lesů jsou opravdu jejich "zelenou stráží". (Filmový přehled)

ripo

I v našich lesích se změnil způsob práce. Co se v nich dříve lidé nadřeli, kolik práce bylo zapotřebí po takovém polomu k vytažení kmenů z roklí, vichřicí zavalených, a k jejich další dopravě z lesa. A hlavně co dřeva bylo přitom zničeno a odsouzeno k hnilobě, protože k jeho dopravě se používalo jen koňských potahů. Proto většinu práce museli odřít lidé. Dnes ani dřevorubectví není dřinou, protože i lesní práce je dokonale zmechanisována. A její správnou organisací i obezřetným plánováním dokáže se dnes v našich lesích desetkrát, dvacetkrát víc nežli kdysi, přičemž se zachraňují rychlými zásahy lesních zaměstnanců, naší „zelené stráže", milionové hodnoty. Filmový přehled 50-51/1952 ()