Tavení šedé litiny

Československo, 1951, 18 min

Réžia:

Jan Svoboda

Antonín Zíb

Český instrukční film o tavení šedé litiny, který podrobně seznamuje s tavicím zařízením a správným způsobem tavby. (FILMOVÝ PŘEHLED 48-49 / 1952) (oficiálny text distribútora)

ripo

Studio vědecko-populárních a naučných filmů přispívá filmem o tavení šedé litiny k seznámení především pracujícího dorostu a nových kádrů našeho slévárenství s významným úsekem naší průmyslové výroby. Dobrá jakost a dostatečné množství slévárenských výrobků zajišťují plynulý proud celého našeho průmyslu a slévárenství šedé litiny zde má nemalý podíl. Již dnes připadá 83 procent veškerých odlitků u nás vyrobených na odlitky šedé litiny a v pětiletém plánu vzroste výroba odlitků ze šedé litiny ještě o dalších 75 procent. Je to nepopiratelný důkaz toho, jaký význam má tato práce pro budování socialismu v naší vlasti. Proto se také věnuje velká péče zvýšení odborné kvalifikace pracujících ve slévárenství. Tomuto úkolu pak zdařile pomáhá i tento film, obeznamující do podrobnosti a přitom přehledně a srozumitelně s principy tavení šedé litiny. Filmový přehled 48-49/1952 ()