Dítě batole

Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1951, 15 min

Réžia:

Věra Tatterová

Český krátký film o správné výchově a životosprávě batolat. Názornými příklady nás film seznamuje s denním programem takového batolete, jeho oblékáním a jídelníčkem a nezapomíná nás upozornit na jednotlivé chyby, kterých se rodiče často dopouštějí. V závěru pak film upozorňuje na přednosti jeslí, které jsou zárukou, že dítě bude mít jak správnou výchovu, tak životosprávu. Tento snímek náleží jistě k filmům, které zaujmou každého diváka, neboť zajímavé thema řeší vtipným a působivým způsobem.(FILMOVÝ PŘEHLED 39 / 1952) (oficiálny text distribútora)

ripo

Tak zvaná „péče o dítě" existovala již za kapitalismu. Ale celá tato péče nebyla nikdy míněna upřímně. Kapitalismus má lidí přebytek, před vraty jeho továren čeká armáda nezaměstnaných, s kterou si neví rady. Ne náhodou vznikla právě v baště kapitalismu, Spojených státech amerických, nelidská theorie, hlásající válku jako nutnost, neboť ve válce zahyne spousta lidí a tím se světu odlehčí, protože všechny nesnáze jsou prý od toho, že je lidí přebytek. A sám rozpočet kapitalistických států odhaluje podstatu kapitalistické „péče o děti"; na tyto potřeby je věnován nepatrný zlomeček toho, co je věnováno třeba na zbrojení. V nás, stejně jako ve všech zemích tábora míru, jsou děti největším pokladem národa, jejich růstu je věnována se strany státu všemožná péče jak morální, tak hmotná. Tento film, který můžeme pokládat za instrukční film o výchově batolat, je toho důkazem. Filmový přehled 39/1952 ()

roswelll

Jak správně pečovat o dítě a jakých neduhů se při tom vyvarovat? Jak batole vhodně oblíkat, čím jej krmit, jak jej učit hygienickým návykům nebo jak v něm probouzet estetické cítění? Vážně míněné i úsměvnější odpovědi na tyto otázky nabízí tento výchovný film. Kromě didaktických postupů film maminkám doporučuje především využívání jeslí. Komentářem provází Václav Voska ()

• Ve filmu si zahrál i výtvarník Petr Sís se svou matkou – výtvarnicí Alenou Sísovou (1925–2007). (sator)