Bramborářství I., II.

Československo, 1952, 39 min

Réžia:

Jiří Jeřábek

Felix le Breux

Krátký český instrukční film o dvou dílech, seznamující s pěstováním brambor. Ukazuje, jak dlouhá a pracná je cesta šlechtěné bramborové sadby od pokusů ve šlechtitelských stanicích až po sklizeň na družstevních lánech. Ukazuje, kolik námahy si vyžádá vypěstování nové odrůdy, kolika zkouškami musí projít, než je jako elita zasazena na poli a kolik si i potom pečlivé práce ještě vyžádá, než se objeví jako známá poživatina na našem stole. (Filmový přehled)

ripo

Stále se zvyšující životni úroveň našeho lidu musí mít přirozeně za následek zvýšený konsum potravin. Jestliže brambory náleží k potravinám nejdůležitějším, je jasné, že právě zde je zvlášť citlivé místo našeho zásobování. Proto také vláda vydala usnesení o zajištění produkce brambor. Starý, zaostalý způsob zemědělské výroby nemůže těmto úkolům přirozeně již stačit. Nová zemědělská velkovýroba na polích jednotných zemědělských družstev a čs. státních statků, opřená o nejpokrokovější agrotechniku, ruku v ruce s naším zemědělským výzkumnictvím musí dokázat a také dokazuje, že splnění těchto úkolů není nad naše síly, naopak, že plánované dodávky lze nejen plnit, ale i daleko překračovat. Filmový přehled 35/1952 ()