tuwanakha

Nádherně zpracovaná legenda od Henry Longfellowa. Misionář přijede do irokézské vesnice a chce vidět náčelníka Hiawathu (Litefoot). Ten zde není a tak mu babička Nokomis vypráví příběh o životě svého slavného vnuka. Jde vlastně o pohádkový až fantasy příběh o legendárním zakladateli Ligy Irokézů, který žil dávno před příchodem Kolumba (kolem roku 1380-1420). Longfellow zpracoval svůj básnický epos podle různých odžibvejských bájí a se skutečným Hiawathou většinou nemají nic společného. Nic to však nemění na tom, že příběh je nádhernou poctou indiánským bájím, završený ekologickým poselstvím (misionář vyjde v noci před vesnici a ta se před ním proměňuje až do podoby mrakodrapů současnosti). Zajímavá je také účast Russella Meanse (bojovník za práva indiánů) v roli Hiawathova otce. ()

Pirkaf

Jeden z nejslabších indiánských filmů, které jsem viděl. Všechno ve filmu působí poněkud amatérsky a nepřirozeně, navíc je to rozvláčné a občas nudné. Nejzajímavější pro mě byla přítomnost známých indiánských herců, například Adama Beache, který byl nejlepší. ()