Výsadba lesních pásů

všetky plagáty
Sovietsky zväz, 1950, 41 min

Réžia:

Grigorij Krikun

Sovětský středometrážní film o realisaci velkorysého Stalinova plánu na přeměnu přírody. Sovětští kolchozníci ve spolupráci s vědci bojují ve stepních oblastech a v krajích, sousedících s pouštěmi, s nebezpečným suchem, s nedostatkem vody a vláhy, s horkým, vysušujícím větrem a s písečnými přesypy, vysazují nesčetné ochranné lesní pásy a porosty, budují nové rybníky a vodní nádrže a upevňují zvláštním osevním postupem přesouvající se půdu. Snímek je velmi podrobný, ale neztrácí tím na zajímavosti i pro nezasvěceného diváka. Film byl zhotoven pro ministerstvo lesního průmyslu SSSR. (FILMOVÝ PŘEHLED 19 / 1952) (oficiálny text distribútora)

ripo

Snímek nás velmi podrobně seznamuje s nepříznivými podmínkami, které se staví v cestu lidskému úsilí o vysoké a trvalé sklizně v rozsáhlých stepních oblastech i s nebezpečím, které ohrožuje zdárný rozvoj tamního zemědělství. Ukazuje nám způsoby, kterými sovětští kolchozníci bojují proti suchu i ostatním zhoubným přírodním živlům a vlivům. „Výsadba lesních pásů" je jedním z četných filmů, který nám dává příležitost porovnávat tvořivé a plodné úsilí lidu sovětské země, zajišťujícího mír celému světu, s podvratnými a ničivými snahami západních imperialistů. Filmový přehled 19/1952 ()