Od Mnichova k 15. březnu

všetky plagáty
? %
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1952, 11 min

Krátký český dokumentární film o historických událostech, které se u nás odehrály od září 1938 do 15. března 1939, kdy z vůle Hitlerovy a se souhlasem i z popudu jak zahraniční, tak i naší reakce, měly se uzavřít dějiny českého a slovenského národa. V tomto filmu defilují před našima očima odporní představitelé reakčnické velkoburžoasie, kteří se zasloužili o to, že naše vlast byla dána na pospas hitlerovským fašistickým hordám. Je dobře, když dokumentu tohoto druhu nám hodně často připomenou úskočnou, zákeřnou, zrádnou tvář reakce, abychom se tím víc měli před jejími nástrahami na pozoru. (FILMOVÝ PŘEHLED 14 / 1952) (oficiálny text distribútora)

ripo

Tento filmový dokument nám znovu připomíná ubohou úlohu, kterou v nejosudnějších chvílích našeho národa sehrála naše velkoburžoasie. Dokazuje, že jí šlo jenom o její sobecké zájmy a že přitom klesla tak hluboko, že se nestyděla vydělávat ani na tragedii vlastního národa. A to nám zase připomene, že politika naší reakce nebyla ani omylem, ani politikou dvojího želízka v ohni, ale že to byla zrada a že je tudíž spravedlivý soud, který nad ní vynesl lid, že totiž naše buržoasie za druhé světové války zradila. Snímek nám však také připomene, že ze všech našich politických stran a nebylo jich málo jediná Komunistická strana šla tehdy do otevřeného boje za osvobození Československa od fašistického jha. Tisíce nejlepších jejích synů obětovalo v tomto boji své životy. Snímek dále ještě připomene, že „mnichovanství" nezačalo teprve v Mnichově, ani v Godesbergu nebo Berchtesgadenu, ale že začalo už za první světové války a že jeho cílem nebylo jenom zničení Československa, ale že jeho cílem bylo a je dodnes zničení Sovětského svazu. Filmový přehled 14/1952 ()