Trať družby

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1951, 13 min

Krátký film o budování trati na východním Slovensku, která nás spojuje s bratrským Sovětským svazem. Ze Sovětského svazu k nám neustále přicházejí suroviny, stroje a obilí. Jednokolejná trať však nestačí našemu hospodářskému růstu a dovozu ze Sovětského svazu; proto bylo rozhodnuto, aby tato trať byla rozšířena. Příslušníci lidových milic se rozhodli, ze věnuji týden ze své dovolené této práci. Mnozí soudruzi zde vysoko překročili normy a znovu dokázali svou pracovní i politickou vyspělost. (Filmový přehled)

ripo

Neustálý růst naší výroby klade zvýšené požadavky i na naší dopravu. Zejména obchodní styky s naším spojencem, bratrským Sovětským svazem, vykazují neustálý vzestup. Sovětský svaz nám dodává zejména obilí, stroje pro naši výrobu a suroviny, které u nás nemáme, nebo jen v nedostačujícím množství. Tomuto hospodářskému vzestupu a zvýšeným dodávkám nedostačuje jednokolejná a křivolaká trať. Desítky vagónů musí čekat v pohraničních stanicích na své odbavení a s nimi často čekají i naše závody na dodané stroje nebo suroviny. Proto bylo přikročeno k rozšíření a napřímení staré trati. Iniciativy se chopili naši přední dělníci, příslušníci lidových milic, kteří se dostavili ze všech závodů, aby dobrovolnými brigádami odstranili tuto brzdu v plnění pětiletého plánu. Filmový přehled 14/1952 ()