Základní způsoby zdění

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1950, 11 min

Karel Pech

Krátký český film, seznamující nás se základy zedničiny. Můžeme se z něho poučit o tom, jak a čím zdění začíná, jak a čím se kontroluje, čím se zvyšuje a podle čeho posuzuje jakost zdiva a také, jak lze zdění urychlit. Je to jeden z dalších instrukčních filmů z oboru našeho stavebnictví. Tento film ze serie instrukčních filmů ČsÚP, není určen pro normální distribuce, ale specielně instrukčním účelům. (Filmový přehled)

ripo

Tento film nám předvádí základy zedničiny. Od nich dostali se naši zedníci už mnohem dál, k novým formám i methodám práce na příklad ke zdění ve trojkách, zdění do Tencerova rámu a konečně i k proudové methodě zdění. Všechny tyto i jiné způsoby stavební práce předpokládají nepřerušovaný, pravidelný přísun materiálu, který je opět podmíněn dokonalou organisací práce a dokonale seřízeným strojním parkem. A ovšem že i ve stavebnictví je splnění plánovaných úkolů odvislé od spolehlivých, uvědomělých a dobře informovaných kádrů. A to je zase odvislé od dobré politické masové práce. Ve čtvrtém roce pětiletky čekají naše stavebnictví jistě nemalé úkoly. Musíme postavit několik desítek tisíc obytných jednotek, stavíme přehrady, tunely, silnice, hutě, to je jistě úkol veliký a kromě toho má stavebnictví i své speciální, nikoli lehké problémy, nicméně je jisto, že i ty vyřeší a že naše zprůmyslněná stavební výroba ve čtvrtém roce Gottwaldovy pětiletky svůj plán splní. Filmový přehled 9/1952 ()