Hudobné leto

Réžia:

Vlado Kubenko

Scenár:

Vlado Kubenko

Reportáž z prvého Hudobného leta pracujúcich, ktoré bolo usporiadané v roku 1951 v Banskej Bytrici, prináša zaujímavé zábery z rôznorodého programu tejto hudobnej akcie. Koncertov hudobného festivalu sa zúčastnili slovenskí pracujúci, ktorí mali možnosť vypočuť si program Slovenskej filharmónie, umeleckého súboru Cimbal, detského súboru Pionier, a.i. (Filmový přehled)

ripo

Film „Hudobné leto" zdůrazňuje rozdíl mezi dnešním a dřívějším pojetím kultury. Zatím co dříve byla kultura určena pouze pro jednu vrstvu, patří dnes všem. Snaha všech kulturních, osvětových i politických pracovníků směřuje dnes především k tomu, aby se zvyšováním materielní úrovně stoupala také kulturní úroveň našich pracujících. Proto v rámci nejrozmanitějších kulturních akcí se dostává našim pracujícím výběr z nepřeberného uměleckého bohatství jak našich národů, tak na př. i Sovětského svazu a pod. Hudební léto pracujících na Slovensku mělo svůj politický i kulturní význam. Je na škodu filmové reportáži, že nepřináší více podstatných záběru a že nepodává ucelenější obraz tohoto významného kulturního podniku. Filmový přehled 7/1952 ()