Kůrovec

Réžia:

Miro Bernat

Kamera:

Alois Jiráček

Krátký film o kůrovci, největším škůdci našich lesů. - Tento populárně vědecký film seznamuje diváka s různými druhy kůrovců a jejich nejnebezpečnějším druhem, lýkožroutem smrkovým. Film vypráví o životě a vývoji těchto brouků, jejich zhoubné činnosti a podrobně seznamuje s účinným způsobem boje proti této metle našich lesů. - Film svou poutavou a přístupnou formou zaujme i neodborníky. * Filmový přehled 5/1952 (oficiálny text distribútora)

ripo

Největší metlou našich lesů je drobný brouk kůrovec, jehož rozšíření nad obvyklou míru umožnilo bezohledné kapitalistické vykořisťování lesů a špatné hospodaření za nacistické okupace. Kůrovec olupuje naše lesní hospodářství o veliké hodnoty. Je proto třeba, aby lesy byly zbaveny tohoto nebezpečného škůdce a aby bylo neustálou bdělostí zabráněno jeho novému rozšíření. K tomu je hlavně třeba znát tohoto brouka, který se u nás vyskytuje v několika odrůdách, jeho způsob života, způsob boje proti němu a v neposlední řadě vytváření přírodních podmínek, které zvyšují odolnost našich lesů, poskytnutí vhodného prostředí pro přirozené nepřátele tohoto škodlivého brouka. Film seznamuje odborníky i ostatní diváky s těmito skutečnostmi a pomáhá tak našemu lesnímu hospodaření. Filmový přehled 5/1952 ()