Hlubinný důl

všetky plagáty
? %
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1951, 14 min

Krátký školní film o práci horníků, který ukazuje jednotlivé pracovní postupy hornické práce od sfárání až k vyvážení plných huntů na povrch. Film poukazuje na zkušenosti sovětské důlní techniky a propaguje pracovní methody našich nejlepších horníků, a zároveň dokazuje důležitost hornické práce i to, jak lidově demokratický stát si cení této práce, na níž stojí předpoklady úspěchů v plnění plánů dalších výrobných oborů. (FILMOVÝ PŘEHLED 5 / 1952) (oficiálny text distribútora)

ripo

Teprve lidová vláda po právu ocenila význam práce horníků, která byla za kapitalismu vykořisťována cizími i domácími uhlobarony, pramálo se starajícími, aby nebezpečí hornické práce vyvážili plnohodnotnou odměnou a dobrým technickým vybavením dolů. Náš lid, dnešní vlastník dolů, se postaral o to, aby práce horníků byla stále více usnadňována, aby i do dolů co nejvíce zasáhla pomocná ruka moderní techniky, což zároveň znamená i podstatné snížení nebezpečí práce v dole. Výtěžek práce horníků je krví pětiletky. Na tom, jak budou pracovat naše doly, záleží, do jaké míry budou splněny velké plány v ostatních odvětvích výroby. Proto je věnována taková pozornost stálému zlepšování důlní techniky, důslednému používání osvědčených method sovětských horníků-stachanovců i šíření pracovních způsobů našich nejlepších havířů, proto také má takovou důležitost nábor hornických učňů a výchova nové havířské generace. Film ukazuje moderní způsob těžby v dolech. Názornou zkratkou vysvětluje jednotlivé pracovní postupy a v závěru dokumentuje lásku, jíž zahrnuje pracující lid Československa přední budovatele socialismu horníky. Filmový přehled 5/1952 ()