Vítejte v městečku Royston Vasey, vstup jen na vlastní nebezpečí. Dnes již kultovní černohumorný seriál vychází ze série divadelních představení, oceněných prestižní cenou Perrier a šestidílné rozhlasové show On the Town with the League of Gentlemen. Pod názvem Liga gentlemanů se skrývá skupina britských komiků ve složení Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Mark Gatiss a Jeremy Dyson, kteří píší a s výjimkou posledně jmenovaného také hrají všechny postavy. V letech 1999–2002 vznikly celkem tři série a jeden vánoční speciál, přičemž všechny epizody diváka přivádí do fiktivního městečka Royston Vasey kdesi na severu Anglie, plného panoptikálních postav. Edward a Štuclinka, vedoucí místní obchod pouze pro místní (a co dělají s cizinci raději ani nechtějte vědět). Řezník Hillary, připravující svým speciálním zákazníkům speciální zakázky, které určitě nemají nic společného s tím, že se v okolí neustále ztrácejí lidé. Frustrovaná zaměstnankyně pracovního úřadu Pauline, která pravděpodobně ještě nikdy nikomu práci nesehnala. Snaživý veterinář pan Činaný s darem posílat na věčnost každé zvíře, které se pokusí ošetřit. Transsexuální řidič taxíku Barbara s hlasem námořníka a chlupatýma nohama, kterému není nikdy vidět do tváře. Hospodští kumpáni Brian, Geoff a Mike, kteří se navzájem nenávidí. A mnoho, mnoho dalších. Vítejte v Royston Vasey a vězte, že odsud už nikdy neodejdete. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (13)

Série 1 (1999) (S01)

3,5*, ale jelikož v tom je potenciál, zaokrouhluji nahoru i v počtu hvězdiček. ()

Welcome to Royston Vasey (1999) (S01E01)

Tak záleží, co z toho bude dál. Některé vtipy a postavy jsou přímo geniální, jiné trapné a jiné jen nevtipné, navíc se tu vše tak moc pere a střídá, že vlastně ani nevím, jestli se mi to líbí nebo ne. Každopádně potenciál v tom je, tak snad se ho podaří naplnit. Už jen kvůli Edwardovi a Štuclince, Pauline a těm třem magorům z hospody (což je mimochodem snad nejlepší scéna z celého dílu :D) doufám že jo. Plus i ten taxikář je něco neskutečného :D Lepší 3* ()

The Road to Royston Vasey (1999) (S01E02)

Překvapivě z toho mám úplně stejné dojmy jako z pilotu. Tentokrát tam sice nic vyloženě trapného nebylo, ale opět to byl mix vtipného a nevtipného, přičemž to první trošku převažuje. A opět uvidím, jak na mě zapůsobí další epizody, aspoň do začátku druhé série bych to chtěl dát. Každopádně jestli tam pořád bude Pauline a Štuclinka, asi to nebude žádný problém... Lepší 3* ()

Nightmare in Royston Vasey (1999) (S01E03)

Zatím nejslabší epizoda, ale pořád v ní vtipné převažuje nad nevtipným (+ tady se vrátilo i to trapné, viz. ta scéna se snídaňovým nápojem... ale to seřvání těsně před ní bylo zase geniální, to musím uznat :D) - jen v menším měřítku než u předchozích dvou epizod. Ale zatím mě to pořád baví. 3* ()

The Beast of Royston Vasey (1999) (S01E04)

Zatím nejlepší díl celého seriálu. Sice zde úplně chybí Pauline, ale zato je to plné geniálních scének a hlášek po celou dobu, plně to využívá svůj potenciál a smál jsem se u toho opravdu dost - jak u toho absurdního divadelního sboru, tak tak u dvojčat, strašáka (to bylo geniálně absurdně černé :DD) a všeho ostatního. Víc takových epizod a bude to super seriál. Slabých 5* ()

Escape from Royston Vasey (1999) (S01E06)

Fajn epizoda, která nejen že baví víc než normálně, ale taky se pokouší o něco jako posun dál - a to je na ní asi to nejlepší. Pořádně netuším, co přinesou další série, ale určitě se na ně vrhnu. Minimálně na tu druhou, protože mě zde čím dál tím větší počet postav začíná bavit. SPOILER Akorát se obávám, že Barbaru už nikdy neuvidím (teda - spíš neuslyším :D). Závěrečná scéna celé téhle epizody je snad nejgeniálnější za celý seriál, protože jsem z ní měl výtlem ještě dlouho, každopádně doufám, že mi druhá série objasní, jak moc to pan Činaný celé zase podělal... ale tak operoval člověka, to třeba smrtí neskončí :DD) KONEC SPOILERU. 4* ()

Série 2 (2000) (S02)

Vánoční speciál si někdy v budoucnu ještě pustím, každopádně tahle série ukazuje, že už se to nejspíš vyčerpalo. Staré postavy se objevují méněkrát a většinou nebaví tolik co předtím a nové postavy jsou většinou otravné a nezajímavé. Jak mě to zezačátku chytlo, tak tady mě většina epizod přesvědčila, že už mi to nemá moc co dát a nemám důvod to dál sledovat. Škoda, ale aspoň dvě epizody se tu povedly. Slabé 3* ()

Destination: Royston Vasey (2000) (S02E01)

Tady to celé táhl psychopatický Papa Lazarou se svými desítkami "manželek". Nebýt něj, tak je to asi zatím nejslabší epizoda celého seriálu. Dokonce se to celou dobu se to tváří, že tu půjde o něco víc než normálně - a nakonec nic. Škoda. 3* ()

Lust for Royston Vasey (2000) (S02E02)

Ty osud postav na sebe začaly - aspoň minimálně - nějak navazovat, což je jenom dobře, protože koncept z první série (kromě posledního dílu) by tu asi nevydržel na pořád. Tak jako tak to ale s tím humorem je pořád takové půl na půl - něco geniální (třeba ta uklízecí písnička), něco trapné nebo nevtipné (Pauline a Mickey v nové práci). 3* ()

A Plague on Royston Vasey (2000) (S02E03)

Pár scének bylo docela mdlých, ale jinak je to geniální epizoda plná geniálních hlášek a Liga gentlemanů v tom nejlepším, co jen může předvést - podle mě. Tady jsem fakt byl spokojený, na skoro plný počet. Silné 4* ()

Death in Royston Vasey (2000) (S02E04)

Hromada toho nejjednoduššího fekálního humoru tu tvoří většinu epizody a zbytek je nevtipný. To první nesnáším, to druhé mě dost nudilo. Asi dvakrát jsem se pousmál, ale jinak mě tahle epizoda zklamala úplně neskutečným způsobem, že jí víc jak tu hvězdičku dát opravdu nemůžu. 1* ()

Anarchy in Royston Vasey (2000) (S02E05)

Když už se tenhle seriál konečně pokusil o něčem být, tak to dějově sice zajímavé je, ale humoru je málo. Pár vtipných scén by se tu našlo, ale jinak je to po většinu scén mdlá nuda. Sice jsem rád, že se tu postavy nějak vyvíjí (a vlastně tohle celou epizodu víceméně zachraňuje), ale tím humorem se to fakt už nejspíš vyčerpalo. A ani na slabé tři mi to nakonec nevystačí. Lepší 2* ()

Royston Vasey and the Monster from Hell (2000) (S02E06)

Kdyby takhle celý seriál nadobro skončil, bylo by to asi super. Jenže ono to má další dvě série a ačkoli u čtvrté vím, o co v ní má jít, co se stane ve třetí nevím (asi to všechno, co se tu stalo, překroutí), zjišťovat to nebudu, protože se to podle mě už vyčerpalo a doposud samo sebe pořádně nenašlo, nicméně tady jsem na rozdíl od předchozích epizod bavil docela dobře, zajímavě to vypointovalo, ale už je prostě vidět, že to vyčpělo. Slabé 4* ()