Pod tímto názvem se ukrývá naprosto ojedinělý dokumentární film o celé historii populárního Trutnov Open Air Music Festivalu od jeho undergroundových začátků v roce 1987 (kdy byl tehdejšími represivními složkami násilně rozehnán) až po loňský ročník. Myšlenka na vznik dokumentu vznikla nezávisle na sobě v hlavách režiséra Olivera Morgensterna a duchovního otce festivalu Martina Věcheta zvaného Geronimo. Před časem se jejich cesty protnuly, Morgenstern přednesl svůj nápad natočit obdobu někdejšího filmu o legendárním Woodstocku a získal si Věchetovu důvěru nejen na základě pozitivních referencí od Ivana M. Jirouse neboli Magora. Samozřejmě, že ve snímku nemůže chybět ani pravidelný návštěvník festivalu, exprezident České republiky pan Václav Havel.
„Byl jsem rád, že o trutnovský festival někdo po patnácti letech projevil opravdu vážný zájem, ale hlavně že věděl, o co jde - že je tenhle festival o lidech, o momentu setkání. Oliver věděl, že Trutnov je taková zvláštní transcendentální planeta. Shodli jsme se, že chceme zachytit především Ducha festivalu. Všichni, kdo v Trutnově v minulosti něco natáčeli, zobrazovali většinou jen kapely, dění na pódiu a v zákulisí,“ říká Věchet. Onen Duch trutnovské přehlídky je už sám o sobě těžko vyjádřitelný slovy, natož obrazem, nicméně tvůrci filmu se s tímto obtížným úkolem vypořádali se ctí – rozumějte s maximálním pochopením. Hlavními ’hvězdami’ filmu sestaveného z archivních materiálů natočených v průběhu celých 90. let i z rozhovorů a působivých netradičně reportážních záběrů pořízených během loňského Trutnova jsou vedle Věcheta a návštěvníků festivalu někdejší ústřední postavy českého undergroundu: Jirous, František ’Čuňas’ Stárek, Svědek, Charlie Soukup, Svatopluk Karásek, ale i například režisér Andrej Krob, mniši Hare Krishna nebo herci Divadla Járy Cimrmana a další. „Je to film, který frčí o stošest,“ avizuje v narážce na jeho délku 106 minut Oliver Morgenstern, který má u snímku New Czech Woodstock na starosti scénář a režii. (CS Film)

hirnlego

Dost na prd střih a zpracování (ten bezďák tam byl dvakrát z nějakýho hlubšího důvodu?), ale nějakou atmosféru to má (viz níže). (2,5*) ()

forsberg

Psal se tuším rok 2007, když mi můj bratr, tehdejší baskytarista Echtu!, volal z Trutnova a říkal - Tohle si musíš poslechnout. A já v tom mobilu uslyšela deset tisíc mániček zpívat sborem Jóóžin z báážin, močálem se plíží... Na tenhle památný moment vzpomíná i Karel Malík v Českém Woodstocku, zajímavém dokumentu, který bohužel dost utrpěl úpornou snahou tvůrců, vedenou zřejmě úvahou - Nasekáme to na malý kousky né voe, ať to má ňákej uměleckej voe dopad. ()

zette

Nemam nic proti Trutnovu ani vetsine umelcu, ktera na festivalu za dobu sveho vzniku vystoupila. Dokument jako takovy je strasne sestrihany, s minimem informaci a nemyslim si, ze je to zpusobeno jen nedostatkem materialu. Ale nejakou atmosferu to ma. ()