"Šarlotina pavučinka" patří mezi nejoblíbenější dětské knížky vůbec. Vyšla už ve 23 jazycích, včetně češtiny, a v úctyhodném počtu 45 miliónů výtisků. I proto podle této nesmrtelné předlohy, kterou napsal autor "Myšáka Stuarta Littlea" E. B. White, vznikl stejnojmenný film, jehož ambice nejsou o nic menší. Hlavním hrdinou Šarlotiny pavučinky je malé prasátko Wilbur, které zjistí, že přísloví "V nouzi poznáš přítele" opravdu platí. Jako první mu pomůže malá Fern (Dakota Fanning), která mu krátce poté, co přijde na svět, zachrání život. Lidé mají sice prasátka rádi, jenže v drtivé většině v podobě vypečené kýty. A ty Wilburovy by se měly stát kulinářskou ozdobou vánočního stolu Ferniných rodičů. Naštěstí má Wilbur v rodné stáji partu skvělých a věrných přátel (cynický potkan Templeton, autoritativní beran Samuel, kůň Ike, který má fóbii z pavouků, mateřská husa Gussy a hlavně chytrá pavoučice Šarlota), kteří ho v průšvihu nenechají. Ve chvíli, kdy Wilburův život visí doslova na špejli od jitrnice a zachránit ho může už jenom zázrak, se společnými silami o jeden zázrak pokusí. Stačí dát najevo jeho lidským pánům, že Wilbur není jen tak obyčejné prase. Jenže všimnou si toho Wilburovi majitelé dřív, než bude pozdě? ... Protože pro Spojené státy je "Šarlotina pavučinka" něco jako Rumcajs pro Česko, sešla se při namlouvání hlasů zvířátek hvězdná sestava, která považovala za čest, že se projektu může zúčastnit. Pavoučici propůjčila svůj hlas Julia Roberts, Robert Redford se stal dobrovolně koněm, John Cleese ovcí a Steve Buscemi dokonce potkanem. "Natáčení Šarlotiny pavučinky jednoznačně patřilo k nejnáročnějším projektům, které za posledních pár let vznikly. Museli jsme kombinovat hrané scény, loutky, děti, zvířata, triky a počítačovou animaci - často v jediném záběru," říká producent filmu Jordan Kerner, podle kterého ale bylo ze všeho nejtěžší vyprávět klasický příběh moderním jazykem jednadvacátého století a přitom se od předlohy příliš neodchýlit. "Kdykoliv na nás přišla nějaká krize, řekli jsme si, že Šarlotinu pavučinku točíme jednou za život, a prostě jsme se z ní vyhrabali," říká režisér Gary Winick. Přesto považuje dokončení filmu tak trochu za zázrak. Hodně podobný tomu, který ve filmu potkal jeho hrdinu Wilbura. (oficiálny text distribútora)

IsaacNewton

Obyčejné prasátko, v obyčejné vesnici s obyčejným příběhem... Milá Dakotka, krásná zvířátka a nemoc holčičky, které se říká dětství...A k tomu roztomilé zcela obyčejné prasátko a zvenku ošklivý leč uvnitř krásný pavouk Šarlota. Milá hudba Dannyho Elfmana a doktor Beau "generál Lendry" Bridges. Prostě obyčejný milý příběh s obyčejným průměrným hodnocením. ()

Lilloos

Je zvláštní, jak moc roztomilá může být pohádka s nekouzelným dokola opakovaným námětem. Zatímco scény s lidskými herci táhne už odmalička šikovná Dakota Fanning, ty čistě zvířecí postrádají šmrnc a i přes několik zdařilých vtipů většinu času nudí. ()

TomasKotlant

Rozkošná hláškující zvířátka, výborný výkon Dakoty Fanning a dobré triky. Ano, je to film spíše pro děti s jednoduchým přímočarým dějem a pár zápletkami, ale má své kouzlo. Jen je trochu škoda, že Elfmanova úžasná hudba se pořádně rozjede až ke konci. Úvodní a závěrečné animované titulky krásně dokreslují infantilnost celého filmu. *** Ve zkratce: Krysa vítězí! ()

hobbitko

Pěkné, barevné a má to svou magickou atmosféru. Film, který neurazí, dokonce má potenciál příjemně zahřát u srdce. Takové filmy mám ráda. ()

Mania odpad!

Mám ráda Dakotu, ale tohle... Nejspíš nejsem objektivní. Opravdu nemám ráda filmy podobného ražení. Nevadí mi ve filmech zvířata, ne když jsou normální. Tohle. No, nemám slov. Blah. ()

hribisko

Viděl jsem jen asi minutu a zrovna tam byl nějaký pavouk s ksichtem a říkal, že se modlí před jídlem, protože se to má. To mi úplně stačí. ()

pepa3rd

Pro dospělého to bude nuda, nebudeli se tedy bavit úvahami o více než lehce nelogickém příběhu. Děti ale o tom, že by pavučina s napsaným slovem asi vyvolala zcela jiné reakce, přemýšlet příliš nebudou. Příběh sice vychází ze slavné knížky (nikoliv u nás), ale já mám raději klasické pohádky. 50 % ()

papaguy

Odporná ždímačka sentimentálních emocí (navíc celkem nudná), která má zamést pod koberec pocit viny z usmrcení té nekonečné řady němých tváří, které končí na talíři. Kdybych byl dítě, byl bych v hodnotách dokonale zmaten. Tak zabít, nebo nezabít?! Sníst, nebo nesnít?! Tohle můžou opravdu točit jenom Američani. (Jedna tradice, která se týká amerického národního zvyku pojídat krocany, mi však připadá zajímavá: Jeden den před dnem díkuvzdání dostanou dva vybraní krocani za patřičných ceremonií prezidentskou milost.) ()

bono22vox

Dětští diváci se zasmějí a u dojemného závěru uroní slzu, na dospělé ale bude té roztomilosti, moralizování a ukecaných zvířat občas přece jenom trochu moc... ()

Drew Barrymore je rozmazlená čubka

Drew Barrymore je rozmazlená čubka

17.06.2007

Vlažné přijetí Šarlottiny pavučinky je důkazem, že mluvící zvířata ve stylu Prasátka Babe už nikoho nezajímají. Ve studiu Walt Disney to však někdo očividně nepochopil ;-). Jinak by Raja Gosnell… (viac)