Předlohou filmu je Pulitzerovou cenou ověnčená rocková opera Rent, novodobá verze klasické Pucciniho opery Bohéma. Film vypráví příběh skupiny umělců snažících se žít (a platit nájem) v New York East Village na konci 80. let. Filmař Mark, jeho bývalá dívka Maureen, lesbička Joanne, muzikant Roger, jeho nová přítelkyně Mimi, počítačový génius Tom - ti všichni svůj život „měří láskou“, snaží se prosadit a zároveň čelit zrádnému světu peněz a epidemie AIDS. Co všechno se vlastně může v životě několika lidí změnit za 525 600 minut, tedy jeden rok? (FebioFest 2006) (oficiálny text distribútora)

Wendy

Vidím to, slyším to, a všechno, co po těch dvou týdnech vím je, že poslouchám soundtrack od Jonathana Larsona pořád dokola v čele se Santa Fe, La Vie Boheme a Light My Candle. Vidím to podruhé, potřetí, a všechny nedostatky filmu nahrazuje hudba. Dříve neoblíbeného herce si zamilovávám, pak zase jiného, a nakonec mi přirostou k srdci všichni. Zjišťuju, že existuje původní muzikál na Broadwayi (poslední představení 7. září 2008!), kde hráli všichni herci z filmu až na Rosariu Dawson a Tracii Thoms. Poslouchám původní nahrávku z divadla, obsahující asi patnáct písní navíc (více Santa Fe motivů!), a to mi musí stačit. Na závěr trocha nejsubjektivnějšího hodnocení: zbožňuju to. Kvůli tématu, kvůli hudbě a vůbec. A ty filmové 4* jsou za to, že toho tolik vynechali a změnili... ()

luk.

Chvíli jsem sbíral odvahu, abych se podíval na americký muzikál, protože ať chci nebo ne, tak všechno stejně budu srovnávat s Hair. Ale už první písnička mě převědčila, že to určitě bude stát za to. No a výsledek? Naprosto mě potěšil a pozitivně naladil. Hudba fantastická a většina aktérů sympatických. Prostě jedna báseň ... teda píseň a plusové body za spojení Václava Havla a Sex Pistols. Takže kolik minut má rok? ()

cab

Muzikal o skupine umelcu zijicich na pokraji chudoby v New Yorku v poslednich dekadach 20.stoleti. Pekna hudba i texty dohromady s jedinecnosti kazdeho jedince slibuje skvely zazitek, ale i pres urcitou kontroverzi se mi nedostal pod kuzi a velky pocet postav zabiji plynulost deje, i kdyz vice nez dvouhodinova stopaz dava dost prostoru. Za zkousku to stoji. 60% ()

Savel

RENT coby HAIR přelomu 80-90. let. Místo války AIDS, místo LSD heroin a místo heterosexuálního románku homosexuální. Bohéma coby novodobí hippies, tancování na stole a nespoutaný život bez starostí a zodpovědnosti. Potěšila zmínka o Pablu Nerudovi a Václavu Havlovi, neskutečně návykové písničky a energie, kterou poznáte až na divadle s živým publikem. Film, jak už to bývá, je zjednodušený, učesaný a očištěný od mnoha zbytečných a otravných mezizpěvů. Nepochopitelně zde ale chybí několik dějově důležitých momentů, které se schovávají ve vyřazených scénách. I po jejich zhlédnutí a pomyslném zařazení cítím největší problém RENT (právě ve srovnání s HAIR) v podstatně menším emocionálním dopadu, za což může především samotná látka. Uplakaný Berger odevzdaně kráčející k odletu na frontu je přeci jenom stále silnější (nejen filmový) moment, než nemytá fetka a její HIV nakažený přítel, kteří si zpívají lovesong. Columbus vs Forman. 0:1 ()

sona123

Nádhera!!! Slabé místo? Asi začátek. Do děje jsem se vpravila hned, což o to, ale rozbíhalo se to všechno dost pomalu a ztuha. Ale když to nabralo ty správné otáčky, už nešlo vyskočit...Muzikály znám většinou z divadelním prken, a tím nemyslím těch pražských, ale brněnských. A tam se jim daří víc než dobře. A doufám, že i Bohémové se na nich jednou ohřejí. Protože ztvárnění bude určitě skvostné, obdobně jako ve filmu (ale pravda, nemám srovnání, doposud jsem o Bohémech nic neslyšela). Písničky byly úžasné, herci dokonale padnoucí do svých rolí (jo, ten, kdo měl na starost casting, ten skutečně ví, co dělá), kulisy dechberoucí a i samotný příběh silný. A tak jen volám - La Vie Boheme! ()

arcticsky

Dobré písně, ucházející scénář a sympatičtí, byť skoro neznámí herci - jeden z nejlepších muzikálů. Velmi mne tento film emocionálně oslovil a to i přes značně kýčovitý závěr s "oživením" Mimi...Divadelní záznam je ještě lepší! ()

Annette17

Snad nejopravdovější film, jaký jsem v poslední době viděla. Upřímné životní příběhy z přelomu 80.-90. let v New Yorku, realistické problémy s penězi na nájem a s drogovou závislostí... Snímek, u kterého jsem dokázala sedět dvě hodiny a neuhnout pohledem, film u kterého jsem se zasmála i rozbrečela, film, který je pro mě absolutně pravdivý a skvěle odkazuje i na problémy dnešní společnosti. To vše a k tomu dokonalý soundtrack a úžasná hudba, které mě ani na chvíli nepřestala bavit. =) ()

lardko

Prostě nádhera!  Dramaticky muzikálový film, který mě svým příběhem zaujmul a dost oslovil. Adam Pascal jako Roger byl fakt skvělej a Mimi v podání Rosarii Dawsonové k zulíbání. 100% ()

petikacka

Omlouvám se všem lidem na celém světě + všem LBTQRSTUP + a=mcěščř na druhou ( nenašla jsem požadovaná číselná tlačítka), ale tento muzikáloš si mě prostě nenašel. Nic proti jakýmkoliv skupinám jakéhokoliv vyznání, ale u mě se to prostě minulo účinkem. Pardon. Za mě 45% ()

joker2

Až na téma (AIDS a homosexuálové) výborný muzikál - hlavně co se týče hudby a zpěvu. Tento muzikál byl parodován ve filmu Team America: World Police (loutkový film od tvůrců Southparku), kde je hlavní hrdina naverbován právě na muzikále, který se jmenuje Lease (Pronájem - nikoli tedy Rent jako tento film :)) a závěrečná píseň se jmenuje Everybody has AIDS, což je přesně případ tohoto filmu, kde mají AIDS skoro všichni. Zpěvy i taneční scény jsou provedeny do dokonalosti, stejně tak kamera snímá vše podstatné. Témata písní jsou hodně milostná a celý nosný příběh nikam nesměřuje. Každopádně se jedná o velkou show, kterou stojí za to shlédnout a závěr si udělat za sebe (někomu třeba téma homosexuality vyloženě vyhovuje :) a AIDS může reprezentovat jakoukoli smrtící nemoc, jako třeba rakovinu). Úžasná je show Maureen (ačkoli je v půlce násilně přerušena), stejně jako jí předcházející Tango Maureen (vynikající taneční adaptace klasického tanga). Muzikant Roger sice neumí skládat písničky, zato jako zpěvák byl jeho představitel naprosto úžasný. Stejně tak je jedna hvězdička za úžasné vánoční představení, které předvádí transvestita Angel. Já osobně dávám hvězdičku i za scénu ze setkání HIV-pozitivních, kteří sedí v kruhu a jak je kamera postupně snímá, tak za plynulého pohybu mizí (tzn. umírají) - fakt by mě zajímalo, jak toto natočili. No a poslední hvězdička za úvodní davovou scénu, kdy vzduchem lítá spousta zapálených lejster a vypadá to na plátně fakt super :). Takže konečný verdikt: Nenechte se odradit nevalným obsahem a vychutnejte si formu :). P.S: Na této stránce http://www.sonypictures.com/movies/rent/psp/ si můžete prohlédnout docela reprezentativní výběr videí a utvořit si tak vlastní názor, zda film shánět či nikoli... P.P.S: A zde http://rentmoviesoundtrack.com/ si můžete poslechnout vybrané písničky celé (doporučuji zejména Light my candle). ()

Lukin413

Příběh o skupině mladých lidí, zužovaných chudobou, hrozbou bezdomovectví a AIDS, si vzal do parády mistr kýčovité rodinné zábavy Columbus, čemuž odpovídá největší klad filmu (výprava) i zápor (příliš povrchní a odosobněné vyprávění a emoce, i na muzikál). Malý bonus pro Čechy, snaha amerických herců vyslovit jméno Václava Havla. Poprali se s tim statečně. ()

Wolvie

Má to chytlavé písničky,sympatické herce a trochu nataženou stopáž.Ve výsledku jde o nejlepší film Chrise Columbuse,přestože (nebo právě proto) do jeho tvorby ani trochu nezapadá. ()

Rathalos

Od rezisera takeho mena,akym je Chris Columbus,by clovek cakal ovela viac,cize ak to mam porovnat s inymi muzikalmi,ktore som videl,tak tento patri len k tym priemernym,myslim,ze najviac doplaca na slabsi pribeh a prva polovica filmu bola velmi nudna,v tej druhej to chvalabohu slo smerom hore,po hudobnej i spevackej stranke to bolo celkom fajn,herci slapali tiez v pohode,takze to skonci mojimi ocami i usami troma hviezdami...:-) ()

Hpatrik

Ne, tohle se nedalo strávit a po 40-ti minutách jsem to vypnul, protože takhle neuvěřitelně nezajímavý, hloupý, kýčovitý hudební film jsem neviděl... (nechápu ta vysoká hodnocení) PS: V rámci férovosti nehodnotím. ()

Withree

Rozhodně jeden z nejlepších muzikálů, co jsem viděl a slyšel. Columbus zde ukázal, že dokáže vytvořit nejen komediální snímky, ale také vymáčknout z herců skvělé herecké výkony a z diváků litry slz. Jde v podstatě o novodobý příběh tzv. prokletých básníků. Hlavní hrdinové se snaží přežít stůj, co stůj v newyorské džungli mrakodrapů, platit RENT, ovšem do cesty se jim nejen staví příkazy z vystěhování, ale především AIDS. Herci podali skvělé herecké i pěvecké výkony, především chci vyzdvihnout tak trochu ulítlou kreaci broadwayské "divy" Idiny Menzel a vůbec jsem si na první pohled nevšim, že ve filmu hraje i Rosario Dawson. 4* a pořádně zasloužené. No day but today. ()

hyena1

Největší nadšení z filmu jsem pociťovala, když zemřela Mimi. Jaké zklamání, že se tak nestalo… blbé americké konce, achjo… Děj se filmu vyhýbá, snad ještě víc, než můj bývalý přítel mně. Herecké výkony nic moc. Teda spíš nic, než moc. Ale co nejde po herecké stránce je jasně dohnáno po té hudební. Kdyby na protestu ukamenovali Maureen, přemýšlela bych nad 4*, bohužel nic, takže celkový dojem je na 2. Za Anthonyho Rappa, skvělou úvodní píseň a famózní duet I’ll cover you, nakonec 3*. Tak ono to vlastně nebylo až tak úplně špatné, ale že bych to potřebovala vidět dvakrát... ()

Maximilianus

Po hudobnej stránke sú pesničky veľmi dobré, speváci sú tiež veľmi kvalitní, len obsah piesní mi nesedel. V podstate sa tam spieva iba o tom, čo postavy robili, práve v danom okamžiku robia alebo robiť budú, typu, horí sviečka, už nehorí, zapáľ ju, au vosk, steká vosk, zasa nehorí, zapáľ ju...atď. V druhej polovici tohto muzikálu mi už piesne pripadali zmysluplnejšie (alebo som si na ne iba zvykol). Dej je veľmi jednoduchý, a či kvalitný, to ťažko posúdiť. Nie je to brak, ale zasa až tak kvetnatý nie je. 6,7/10. ()

jafuska

bohužel není tohle zrovna můj oblíbený žánr, nejsou to špatný písničky, ale nijak mě to nenadchlo, zkusila jsem se na to podívat, ale nechalo mě to chladnou, žádné emoce se nedostavily. Takže pro mě jen průměrný ledabylí film, které vidět nemusím ()

Další biografie na obzoru

Další biografie na obzoru

13.08.2008

Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a… (viac)