Otvorené oči

• Česko Otevřené oči (viac)
Horor / Thriller / Mysteriózny
Kanada / USA / Francúzsko, 2000, 104 min (Alternatívna 100 min)

Univerzitní profesor Ed Saxon se jednoho rána probudí a zjistí, že jeho žena se nevrátila domu. Kam zmizela? Vrátí se? Objeví ji někdy? Noční můra přijde, když otevřete oči... (oficiálny text distribútora)

waits

Zhruba v první třetině jsem si při sledování Jeffa Danielse vzpomněl na Ralpha Fiennese v Cronenbergově Pavoukovi, a dojem, že sleduji podobný mustr, mi zůstal až do konce. Režisérovo umné míchání reality a představ mě pak už z cesty (možná k mé škodě:)) nesvedlo, za sebe jsem sledoval psychothriler s jasnými vodítky (horrorové dítko ve vaně). Slušný snímek se solidní atmosférou. ()

AxelWers

Celkom fajn mysteriózny film, kde hlavný protagonista stráca pojem o realite a všetko sa mu začína prelínať hore dole. Tu by sa hodilo, keby druhá polovica alebo aspoň posledná tretina filmu začala byť viac vybičovaná a atmosféra viac hustnúť. To sa však bohužiaľ nestalo. ()

BrianStorker

Výborný thriller, který za sebou zanechává jen samé otázky a téměř žádné odpovědi. Otevřené oči ještě neznamenají, že vnímáme realitu. Nespavost, účinek léků, stres... Ne vždy vidíme to, po čem toužíme a ne vždy vnímané okolí vyhodnotí mozek, jako realitu všedního dne. Vynikající výkon Jeffa Danielse. ()

uprchlice

Ač se jedná "pouze" o psychothriller, je film OTEVŘENÉ OČI to pravé pro noční můry. Malé obsazení herců dělalo dobrotu a v divákovi se díky tomu prohloubilo to pravé kouzlo tohoto díla - strach myslet. Profesor na univerzitě pátrá po své ženě, která se nevrátila domů. Teplá večeře už vystydla a ona stále nikde. Co se jí stalo? Po celou dobu pasáže se divák plně zaměřoval pouze na tuto otázku a v hlavě mu probíhaly různé odpovědi a vysvětlení - PROČ? Jaký je ale pravý důvod? Ve filmu byl obsazen minimální počet herců, tedy asi 6. Šest postav propletených v různých situacích a odhaleních. Co se ale doopravdy skrývá uvnitř toho všeho? Na samém konci myšlenek se to vše vysvětlí, ale stále tu bude znít otázka PROČ? Právě toto pojetí otázky proč a jaký je důvod? je dobrým příkladem toho, že divák se tímto filmem může i po jeho skončení dále věnovat, ač se zřejmě k ničemu nedopátrá, je to dobrá zkouška pro mozkové buňky a divák má chvilku pocit jako kdyby vysvětlení tohoto filmu bylo v tuto chvíli to nejdůležitější a jeho rozlousknutí by považoval za "Nobelovu cenu pro bystré hlavinky". Jeff Daniels byl skvělým "pomocníkem" přijít alespoň na část otázky proč? Zda se tak opravdu stane je vysvětleno ve filmu. Každopádně OTEVŘENÉ OČI jsou jako zkouška pátrat po něčem, co mnoho lidí vypátralo už dávno předtím, nebo po tom stále pátrá. V horším případě už přestalo. Film lze nazvat jako "myšlenkovou hru" nebo jako zkoušku z něčeho, co lze vymyslet i u klidné kávy a odpočinku. Stačí jenom OTEVŘÍT OČI... ()

lineker

Snovo-realný příběh na 150 čtverečních metrech. První polovina byla i na pět hvězd. Fungovalo neznámo, divák je dezorientován příběhem, ale i v prostorách domu. Na něco se čeká. Jakmile se ovšem začne vše halit do halucinogenních oparů, ztrácí celý příběh na atraktivitě záhadnosti. Nevím jestli jsem v nějakém filmu viděl tolik odpadních vylevek, tolikrát drtič odpadu či záchodovou mísu. ()