Singapore sling

• Japonsko シンガポールスリング (viac)

Arkanoid

Wakamatsu zaujme už prvým záberom – autom idúcim jasným dňom a opustenou cestou ku kamere v rozmazanom obraze. V aute ide mladý pár rozmarných Japoncov. Preháňajú sa po austrálskej ceste a on, Tatsuya si z nej správne robí srandu. V hlavnej úlohe Masaya Kato, známy z neskoršieho Kitanovho Brother. Vizáž polodlhých vlasov mi ho robila skoro nespoznateľného. Ami ale nie je namyslená, chytá sa aj manuálnej práce a pomáha im dohovoriť sa po anglicky. Fotia si celebritu pristávajúcu na pumpe vrtuľníkom a nasadajúcu do pripravenej limuzíny. Toto máme pred úvodnými titulkami. Idú do nočného mesta, kedy on v obleku a ona v šatách vstúpia do pravej austrálskej krčmy mimo ich cenovej kategórie. Nevraživé pohľady a rada priateľky odísť tvrdohlavého Tatsuyu neodlákajú zažiť pravú domácu atmosféru, napriek nekomfortu, čo cíti. Úspešne objednáva a platí pivá preňho neznámej značky, keď zo zadnej miestnosti na nich dočiahne bitka dvoch už trochu podgurážených chlapov, ktorá zahŕňa okrem pästí aj škrtenie dlaňami. Úspešnejší je tu ten rafinovanejší a inteligentnejší, nie silnejší a trestá Tatsuyovo fotenie bitky prepleskom a ukradnutím foťáku, na čo Tatsuya radšej berie priateľku a odchádzajú preč. Atmosféra sa pri scéne krásne mení do temnej aj vďaka hudbe. Takú ešte režisér nemal. Na hoteli prepadnú pár dvaja bieli agenti s tým, že dostali echo o japonskom páre, čo predáva kokaín. Tatsuya jedného z nich nešťastnou náhodou zabije a dostáva doživotie. V aute, čo preváža väzňov sa o neho pohádajú parťáci Mario a Jim a Tatsuya bez dostatočnej znalosti angličtiny sa usmieva a nevie, čo ho čaká. Prehliadku zubov, dlhých vlasov a análneho otvoru robí lekár v jednych rukaviciach za jasného dňa na dvore pred všetkými väzňami, takže tí môžu dopredu vedieť, do čoho idú. Tatsuya ide čelom proti prvej šikane na obede, na čo sú všetci vyplynovaní a dozorca pošle Tatsuyu nie samotku, na ktorej už je, ale na samotku vo zvieracej kazajke. Úplne bezvýchodná situácia však nenastala, na také sú diváci zvyknutí až v neskoršom väzenskom seriáli Oz. Tatsuya nachádza ochrancu v Jasperovi, ktorý mu pomáha neprísť o panenstvo. Wakamatsuovi tu nehrá jazz, aj sa totálne vyhol čiernobielej. Zo svojej niekdajšej formálnej stránky skôr upustil a prepol sa do komercie. Máme tu ale nahnutú kameru a ku nej napätú hudbu, ale nie je japonské WiP. Ami prenasledujú agenti kvôli filmu v kamere. Ona ho samozrejme nemá, podarí sa jej ujsť a nájde chlapa, ktorý ho zobral. Ten sa javí ako správny pomocník v núdzi a dokonca jazdí na Forde, čo ich ochráni pred skorumpovanými policajtami a ich strieľajúcimi pomocníkmi. Wakamtsu si tu strihol ako tak uspokojivú akciu, ktorá končí bohužiaľ hlúpo, a to veľkým výbuchom auta. Režisér sa zaoberal bombovými atentátmi, no nečakal som, že prvý výbuch od neho uvidím v komerčnom filme a v akčnej scéne. Po mladom japonskom páre ide bohatý Japonec, ktorý nafingoval svoju smrť, no oni ho náhodou odfotili.  Ide o exploitaiton, ale bodnutie do nohy ako také nevidíme, len vytekajúcu krv. Rozpočet bol predsa len wakamatsuovský. Útek dvoch chlapov za pomoci ďalších dvoch chlapov je priam zázračný, lebo sa im vyhnú všetky guľky a pravdepodobne aj dozorcom. Jediní, kto to schytáva, sú do úteku nezapojení väzni, ktorí sa chcú chopiť svojej šance, no dozorcovia si pocvičia mušku. Rovnako zázračný je aj útek pred policajtami, ktorý postavili roadblock. Máme tu tak carsploitaion, čo som u Wakamatsua doteraz nevidel. Záverečná prestrelka sa skladá z piatich kladných postáv, dvoch vrtuľníkov, nejakého auta alebo áut a roja motorkárov. Veľkoleposť vidí každý režisér inak a tiež inak každý producent, čo drží kľúče od kasy. Exploitaiton so správnymi hodnotami, postavami, s ktorými sa dá stotožniť, nijako neurazí, pobaví, ale extra nezaujme. Príjemné béčko. () (menej) (viac)