Večera pre jedného

(TV film)
  • Česko Večeře pro jednoho (viac)
Krátkometrážny / Komédia
Západné Nemecko, 1963, 18 min

Britský varietní skeč z dvacátých let natočený v roce 1963 německou televizí je opravdu kultovní! Kupodivu hlavně v německy mluvících zemích a pak ve Skandinávii. Každý rok - počínaje rokem výroby dodnes - se tato drastická až morbidní leč přelaskavá miniatura objevuje na obrazovkách. Stařičký sluha rozesmává generace diváků. Obsluhuje svou stařičkou Lady a protože ostatní pravidelní hosté - byli kdysi čtyři - už nejsou na tomto světě, musí za ně zdvihat číše k nesčetným přípitkům, následujícím po každém chodu. Jeho cesta od stolu ke krbové římse, odkud servíruje, vede přes tygří kůži s rozměrnou hlavou zvířete, o kterou pokaždé - s jednou výjimkou - zakopne. Hyperkultovní, stále se opakující otázka a odpověď - "stejně jako loni? Ano, stejně jako loni, Jamesi" je doprovázena hromovým sborem nadšených milionů diváků. Alkohol dokonává své, boj je marný. Každý - kromě Sergeje Bondarčuka ve filmu Osud člověka - musí podlehnout. Stařičká dáma odvádí svého potácejícícho se služebníka nahoru po schodech tam, kde tušíme ložnici - se slovy - stejně jako loni, Jamesi. (oficiálny text distribútora)

Radiq odpad!

Toto a kultovní? Možná pro nějakou skupinku lidí, co nepoznají dobré herectví a vtip. Je mi líto těch starejch herců, kteří v tom vystupovali, ale i když v některých dobách to asi diváky velmi bavilo, v dnešní době u toho mám takovej ten nepříjemnej pocit jako dívat se na člověka, kterého jste celej život znali a teď je z něho smradlavej ležák se smrtí na jazyku. Velmi trapné a vůbec ne vtipné zakopávání o tygří hlavu, velmi trapné opakování toho samého, jen s větším vlivem alkoholu, velmi trapné a vůbec ne vtipné zahrání vlivu alkoholu, no celé to prostě bylo trapné. Myslím, že by mě to nebavilo ani v době vzniku a nechápu, proč to i takhle po letech pořád trapně nostalgicky vysílají. ()

T-pack

Povedený skeč. Chudák sluha musí připíjet za všechny okolo a holt mu to leze do hlavy a my škodolibí se tomu smějem. Kolikrát se může člověk zasmát nad tím, že sluha zakopne o tygří hlavu několikrát po sobě? A mě se líbilo, jak ten sluha zvláštně chodil. ()

progression

Prastará varietní miniatura povýšená interprety až skoro k nostalgické dokonalosti potěší i v současné době. Stařičký sluha opravdu nemá chybu a o svoji osamělou lady i další imaginární hosty "pečuje" s nezapomenutelným šarmem i docela "dostprocentní" noblesou :-) ()

Nyck

Famozní! Aneb z minima maximum. Opravdu perfektní nápad se skvělým Jamesem a parádními vtipy. Naprosto doporučuju! ()

solskjaer

Dokonalý. Jeden z nejúžasnějších krátkometrážních filmečků, které jsem kdy viděl. Zábava, která rozveselí každého, tím jsem si téměř jistý. Názorná ukázka toho, proč by se neměl konzumovat alkohol v zaměstnání. ()

Frakira

"Same procedure as last year Miss Sophie?"" "Same procedure as every year James!" "I'll do my very best....!" Paráda, rozhodně stojí za zhlédnutí :o) ()

malypivo

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem. Tady to však, díky délce skeče, nevadí. Už jen zdolávání překážky v podobě tygří hlavy je zábavné a samotný závěr nutí diváka opravdu na konci skeče tleskat. ()

Stíba

Když se některé věci už po několikáté opakovaly, přišlo mi to u tak krátké grotesky trochu zbytečné, ale ono se to nakonec vystříbřilo a po celém shlédnutí musím uznat, že to bylo sehrané dobře a zasmál jsem se. ()

PedroPo

Asi někde tady by se dala najít inspirace pro úžasné stand-up vystoupení Rowana Atkinsona. Velmi pěkná "studie" "práce" s alkoholem a ten závěrečný špílec...holt Angličani tu svou komedii prostě umí. ps - na webu se dají dohledat různé verze tohoto skeče. ()

Amonasr

Podobný styl humoru nepatří k mým oblíbeným - tomu, že někdo stále zakopává o jednu tygří hlavu se zkrátka smát nedokážu. Nicméně to, jak Fredie Frinton dokázal ohromně komicky ztvárnit postupující sluhovu opilost, u mě vytáhlo tento skeč až na nečekané 3 hvězdy. ()

rivah

Stačičký sluha obsluhuje svou 90letou paní a čtyřem hostům, kteří tu už nejsou, nalévá a s paní si za ně k několika chodům připíjí. Že je jako kára, netřeba dodávat. A nakonec musí paní doprovodit do ložnice. ()