Večera pre jedného

(TV film)
  • Česko Večeře pro jednoho (viac)
Krátkometrážny / Komédia
Západné Nemecko, 1963, 18 min

Britský varietní skeč z dvacátých let natočený v roce 1963 německou televizí je opravdu kultovní! Kupodivu hlavně v německy mluvících zemích a pak ve Skandinávii. Každý rok - počínaje rokem výroby dodnes - se tato drastická až morbidní leč přelaskavá miniatura objevuje na obrazovkách. Stařičký sluha rozesmává generace diváků. Obsluhuje svou stařičkou Lady a protože ostatní pravidelní hosté - byli kdysi čtyři - už nejsou na tomto světě, musí za ně zdvihat číše k nesčetným přípitkům, následujícím po každém chodu. Jeho cesta od stolu ke krbové římse, odkud servíruje, vede přes tygří kůži s rozměrnou hlavou zvířete, o kterou pokaždé - s jednou výjimkou - zakopne. Hyperkultovní, stále se opakující otázka a odpověď - "stejně jako loni? Ano, stejně jako loni, Jamesi" je doprovázena hromovým sborem nadšených milionů diváků. Alkohol dokonává své, boj je marný. Každý - kromě Sergeje Bondarčuka ve filmu Osud člověka - musí podlehnout. Stařičká dáma odvádí svého potácejícícho se služebníka nahoru po schodech tam, kde tušíme ložnici - se slovy - stejně jako loni, Jamesi. (oficiálny text distribútora)

Bush13

Vždy jsem viděl jenom minutu někdy na přelomu milénia na Silvestra, teď konečně jsem to zhlédl celé. Zprvu rozpačitý rozjezd skeče se promění v humornou jízdu brilantního Freddie Frintona, ač je to humor vlastně dost jednoduchý. Ale spojení britského a opilého - to funguje snad vždy. ()

Radiq odpad!

Toto a kultovní? Možná pro nějakou skupinku lidí, co nepoznají dobré herectví a vtip. Je mi líto těch starejch herců, kteří v tom vystupovali, ale i když v některých dobách to asi diváky velmi bavilo, v dnešní době u toho mám takovej ten nepříjemnej pocit jako dívat se na člověka, kterého jste celej život znali a teď je z něho smradlavej ležák se smrtí na jazyku. Velmi trapné a vůbec ne vtipné zakopávání o tygří hlavu, velmi trapné opakování toho samého, jen s větším vlivem alkoholu, velmi trapné a vůbec ne vtipné zahrání vlivu alkoholu, no celé to prostě bylo trapné. Myslím, že by mě to nebavilo ani v době vzniku a nechápu, proč to i takhle po letech pořád trapně nostalgicky vysílají. ()

T-pack

Povedený skeč. Chudák sluha musí připíjet za všechny okolo a holt mu to leze do hlavy a my škodolibí se tomu smějem. Kolikrát se může člověk zasmát nad tím, že sluha zakopne o tygří hlavu několikrát po sobě? A mě se líbilo, jak ten sluha zvláštně chodil. ()

progression

Prastará varietní miniatura povýšená interprety až skoro k nostalgické dokonalosti potěší i v současné době. Stařičký sluha opravdu nemá chybu a o svoji osamělou lady i další imaginární hosty "pečuje" s nezapomenutelným šarmem i docela "dostprocentní" noblesou :-) ()

Nyck

Famozní! Aneb z minima maximum. Opravdu perfektní nápad se skvělým Jamesem a parádními vtipy. Naprosto doporučuju! ()

solskjaer

Dokonalý. Jeden z nejúžasnějších krátkometrážních filmečků, které jsem kdy viděl. Zábava, která rozveselí každého, tím jsem si téměř jistý. Názorná ukázka toho, proč by se neměl konzumovat alkohol v zaměstnání. ()

Frakira

"Same procedure as last year Miss Sophie?"" "Same procedure as every year James!" "I'll do my very best....!" Paráda, rozhodně stojí za zhlédnutí :o) ()

malypivo

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem. Tady to však, díky délce skeče, nevadí. Už jen zdolávání překážky v podobě tygří hlavy je zábavné a samotný závěr nutí diváka opravdu na konci skeče tleskat. ()

Stíba

Když se některé věci už po několikáté opakovaly, přišlo mi to u tak krátké grotesky trochu zbytečné, ale ono se to nakonec vystříbřilo a po celém shlédnutí musím uznat, že to bylo sehrané dobře a zasmál jsem se. ()

PedroPo

Asi někde tady by se dala najít inspirace pro úžasné stand-up vystoupení Rowana Atkinsona. Velmi pěkná "studie" "práce" s alkoholem a ten závěrečný špílec...holt Angličani tu svou komedii prostě umí. ps - na webu se dají dohledat různé verze tohoto skeče. ()

Amonasr

Podobný styl humoru nepatří k mým oblíbeným - tomu, že někdo stále zakopává o jednu tygří hlavu se zkrátka smát nedokážu. Nicméně to, jak Fredie Frinton dokázal ohromně komicky ztvárnit postupující sluhovu opilost, u mě vytáhlo tento skeč až na nečekané 3 hvězdy. ()