Tři povídky velikána české moderní literatury Karla Čapka ze sbírky "Povídky z druhé kapsy" jsou příběhy s tajemstvím, ve kterých se řeší záhadné kriminální případy. Nevystupují v nich velcí detektivové ani slavní zločinci, jen obyčejní lidé, ale o to nejsou jejich vášně, city a zločiny menší. Vyprávějí především o záhadách lidské duše - o sběratelské vášni, o zločinu všedního dne a o zločinu z minulosti, který se vyjeví díky neumlčitelnosti svědomí. (Česká televize)

Recenzie používateľa anais k tomuto seriálu (3)

Trojlístek (1990)

Přiznám se, že prostě nevidím smysl natáčet něco přesně podle Čapkových povídek bez snahy o vlastní umělecký vklad. Tohle je tak strohé, že se prakticky není na co dívat (myšlena kamera, střih, nápaditost ve způsobu vyprávění)... To, co na papíře působí svižně a vtipně, je v půlhodinové televizní verzi zbytečně ukecané a statické. ()

Ukradený kaktus (1990) (E01)

O tomto snímku platí to samé jako o Smrti barona Gandary. Je to klasická televizní inscenace, převyprávění povídky, která v knižní podobě působí mnohem svižněji. ()

Smrt barona Gandary (1990) (E02)

Líbila se mi pointa, ale ta v podstatě vychází z Čapkovi povídky - a zajímalo by mě jestli by Mejzlík našel úplně jiného vraha! Jinak je to klasická televizní inscenace, která ničím nepřekvapí. Je to v podstatě jen převyprávění povídky, která v knižní podobě působí mnohem svižněji. ()