Krev a kosti

• Japonsko Či to hone (viac)
všetky plagáty

Korejci představují nejpočetnější, ale zároveň nejvíce diskriminovanou národnostní menšinu v Japonsku. Bylo tomu tak v historii a i dnes se druhá a třetí generace korejských imigrantů setkává s ústrky. Film vypráví skutečný příběh Korejce Šunpei Kima, který roku 1923 přijel do japonské Ósaky a během následujících let se díky svým krutým praktikám stal „kmotrem“ tamní korejské komunity. Přes svůj epický rámec je film především komorním obrazem odcizení. Film se v Japonsku stal filmovou i společenskou senzací. „Beat“ Takeši Kitano v ústřední roli podává svůj životní výkon. (FebioFest 2006) (oficiálny text distribútora)

stub

Souhlas, že jde o Kitanovu životní roli, čímž na druhé straně dost vyniká skutečnost, že Kitano je dobrý "typ", ale víceméně průměrný herec (a samozřejmě velmi zajímavý režisér). Kdo si zde však bezpochyby sáhl na svůj tvůrčí vrchol, je Yoichi Sai a řekl bych, že svůj výkon ani jeden z pánů již nepřekoná. Celý ten formát výrazně evokuje pozdního Goshu, je však syrovější, přímočařejší a hybnější, bohužel však také přece jen méně sofistikovaný... ()

Willy Kufalt

Název vše vystihl skvěle, neb Kim v podání Takešiho Kitana je bezmezně tvrdý až do morku kostí a prolití krve. Neúprosné dění asi mělo zachytávat proměnu lidské osobnosti pod vlivem okolitých podmínek a neochvějné touhy dosáhnout svého cíle, ale na mě často spíše působilo jako „výpravná sága“ místních bitev, rvaček, útoků, psychických výbuchů a znásilnění zkraje rozpoutaných příchozím cizincem. Prakticky veškeré ostatní postavy zůstávají nevýrazné kdesi v pozadí. Snad až na nepovedenou scénu skoku z mostu do řeky (s nepřesvědčivě využitou zadní projekcí) se film vyznačuje zručnou filmařskou stránkou, skvělou dobovou atmosférou a ani s dlouhou stopáží jsem kupodivu neměl problém. Jistý problém mám s obsahem, v rámci něhož vše negativní kolem hlavní postavy a historie násilí v daném japonském městě Jóiči Sai nevyvážil čímkoliv pozitivním nebo uzemňujícím přesahem. Inu, rval se týpek a násilně útočil na všechny a vše kolem celý život, má touhu rvát se a útočit pořád i coby vousatý senilní dědek s kulhající nohou a těžkou barlou... a já si jen můžu vydechnout, že jsem s ním nepřišel do střetu a mohl mi tudíž zůstat lhostejný. [70%] ()

Madsbender

Preháňal by som, ak by som tvrdil, že je Chi to hone "komornou rodinnou freskou násilia, utrpenia a bolesti z japonskej ulice, ktorá Japonsku nikdy nepatrila". A predsa by som nebol tak vzdialený realite. Takeši Kitano v roli muža, ktorý drtil svoje okolie a prizeral sa, ako všetci klesajú do blata a v kŕčoch pomaly umierajú, zatiaľ čo on stále nie a nie sa odobrať na one svet. Slizká, odpudivá egoistická hlava klanu, šíriaceho svoje jedovaté výhonky a tráviaceho diskriminovanú kórejskú komunitu v uzavretom svete jednej ulice je presne tým typom antihrdinu, ktorý vo vás vyvolá najhlbšie znechutenie. A práve sústredenie sa na komorný osud Kima je tým, čo drží film nad hranicou priemernosti; ako vraví v úvode Kimov syn-rozprávač, jeho otec ho po celý čas zatieňoval. A v tieni Kitanovho fenomenálneho výkonu zostáva celý zvyšok filmu a jeho nedostatky - napríklad fakt, že dobový spoločenský kontext je použitý len ako ploché pozadie pre intímny príbeh v popredí. Plus pomalé tempo, dlhšia stopáž i časté prejavy násilia nemusia vyhovovať každému. Tvorcov však musím pochváliť aj za masky a zaujímavú vonkajšiu premenu ulice v priebehu dekád. Inak 4* s odretými ušami. 75% ()

Adrian

S trochou nadsázky možno Blood and Bones označiť za japonskú verziu Once Upon a Time in America. Nie v rovine formálneho spracovania (Blood and Bones maju oveľa jednoduchšiu štruktúru syžetu, kompozícia obrazu a hudby ani zdaľeka nedosahuje extázových výšin Leoneho masterpiece), ale v rovine výpovedi deja ako aj orámovania príbehu posledným záberom. Blood and Bones je tiež rozprávaním o sne utečenca v novom svete, o naplnení života podľa svojích predstáv. Leoneho Amerika má viacero ústredných hereckých partov, Blood and Bones je komornejší - stojí na jedinom hercovi (čo je vo výsledku možno aj jedinou malinkou slabinou) - Takeshi Kitanovi. Jeho výkon v zápornej úlohe je ale bezchybný a neváham tvrdiť že v doterajšej jeho kariére ide o jednu zo životných rolí. ()

anais

Děj zabírá několik desetiletí, v nichž sledujeme japonskou ulici plnou Korejců. Vztahy mezi oběma národy jsou vypjaté. V této situaci se prosadí jen ti nejsilnější. Právě takový je „hrdina“ v podání Takeshi Kitana. Ten terorizuje celou ulici včetně své rodiny. Postupně si tak všechny znepřátelí. I přes vcelku omezené prostory dané kulisami, působí tahle rozmáchlá freska poměrně velkolepě, současně i neuvěřitelně komorně! Kitano je skvělý, člověk by nejradši skočil na plátno a začal se mu mstít za všechny, kterým ublížil. Ke konci už je film trochu zbytečně natahován. Jinak se jedná o velmi sympatický počin. ()

• Název filmu je odvozem z korejské písně s názvem "I got the bone from my father, and the flesh from my mother". (Terva)