Je prvního dubna a Sylvie se dopouští osudové chyby. Opuštěná a sklíčená se vydává do ulic velkoměsta vybojovat si svou lásku zpět. Překonává jednu překážku za druhou a doufá, že svůj vztah zachrání. Netuší, že se řítí k fatální kolizi. Tenhle den, by raději začala znovu. Celovečerní absolventský film Restart vznikl v koprodukci mladé pražské společnosti Axman Production, FAMU a finské Univerzity umění a designu v Helsinkách. Restart vypráví o jednom dni v životě mladé Sylvie (Lenka Krobotová). O dni, ve kterém se její život rozpadne jako domek z karet. O dni, který by raději začala znova.

Moderní a originální vizuální styl filmu Restart je výsledkem spolupráce českého režiséra Julia Ševčíka a finského kameramana Kasimira Lehta. Subjektivně pojaté vyprávění nabízí pohled na okolní svět Sylvinýma očima. Expresivní obrazy vtahují diváka hluboko do nitra hlavní hrdinky.

Restart je osobité, experimentální drama ze současnosti. Česko-finský štáb natáčel film v průběhu roku 2004 na lokacích po celé Praze: v klubech Radost FX a Roxy, v reálných bytech a fast-foodech, v nákladných dekoracích, které postavil architekt Henrich Boráros. Post-produkční práce včetně střihu, zvukového designu a realizace speciálních efektů probíhala ve Finsku. Film byl natočen na formát Super 16mm a následné zvětšen na promítací formát 35mm (1:1,85). Soundtrack filmu obsahuje skladby od The Nihilists a housové tracky Ecsona Waldese. Původní hudbu k filmu vytvořila kapela Khoiba. (oficiálny text distribútora)

hot_spot

Jasně, vizuální stránka je cool až na půdu, ale... Je sice pěkný, že se občas objeví český film, který není hořkou komedií o tom jak je život na hovno, bohužel Restart je jednoduše blábol. Taková dějová prázdnota by nepůsobila rušivě při čtyřiceti minutách stopáže, tvůrci ale očividně za každou cenu chtějí překročit aspoň 80 minut, proto do filmu cpou hromady samoúčelných vizuálních vychytávek a nesmírně rušivě působí taky neustálé "alternativní děje", které si Sylvie vytváří ve své hlavě a v ději to dělá akorát guláš. Většina replik hlavní hrdinky působí šroubovaně a její chování někdy sahá za hranice zdravého rozumu. Julius Ševčík ale nemusí být nutně špatný režisér, na tomhle námětu by si vylámal zuby kdekdo. Kdyby zkusil černou komedii, možná by nás příjemně překvapil. ()

Specs

Hlášky: Sylvie: - "To znám, nejdřív kytku a pak páčidlem do hlavy a brutální znásilnění." šéf: - "Vynechala jsi tu fázi, kdy tě svážu do kozelce a přinutím tě něco vymyslet." & Sylvie: - "Slib mi, že si mě nikdy nevezmeš." Martin: - "Slibuju." Sylvie: - "Slib mi, že nikdy nebudeme mít dvě roztomilý děti." Martin: - "Slibuju." Sylvie: - "Slib mi, že se z nás nikdy nestane pozlacená jmenovka na dveřích." Martin: - "Slibuju." ()

Renton

Scénář: Julius Ševčík .. Sylva běží o život, ale peníze nehledá. Podělá aprílový žertík a nyní ho musí vyžehlit. Přeexponovaný obraz, neposedná digitální kamera, pestrý vizuální styl a výborný hudební doprovod. Zainteresované osloví. Realita se proplétá s představou, ale celkově děj nikam závratně nespěje a jeho vývoj je nakonec docela zklamáním, protože propracovanější obsahová stránka (vlastně jde o předělávku krátkého námětu) by jinak excelentní vizuál konečně nějak posunula. Lenka Krobotová odvádí výtečný herecký výkon s řadou poloh a je tak dalším výrazným kladem. ()

Damiel

62 % - Vizuálně super, jenže příběh je skoro úplně o ničem. Místy mě tedy chytala nuda, i tak ale Restar považuju za to lepší, co tady v poslední době vzniklo. Navíc že se jedná o debut. Ševčík prostě "má koule" udělat věci jinak, než je v české kotlině obvyklé, takže snad jeho příští film bude opravdu bomba i po stránce obsahové. ()

mustafa

Vizuálně naprosto poutavé a velmi krásné. Po formální stránce nemá Restart absolutně žádnou chybu. Kamera je originální a neustálé zpomalování záběrů či vhodného použití filtrů či časté střídání ruční a statické kamery činí tento snímek nezapomenutelným. Dalším nepochybným kladem je hudební doprovod v podání Khoiby či Escona Waldese, jejichž hudba skvěle doplňuje prostředí a dodává filmu hodně potemnělý ton. Pro mě je Restart opravdu hodně velkým a hodně milým překvapením. Očekával jsem zcela něco jiného a popravdě - méně kvalitního. Pokud mi něco vyloženě vadilo, pak to byla postava Anny Polívkové. Ztvárnění její postavy zavání až přehráváním a to na mě působilo až příliš výstředně a rušivě. Příběh je jednoduchý a přímočarý, ovšem takové miluji a scény "co kdyby" příběh alespoň trochu příběh okořenily. Podle mě je to nejlepší způsob, jak upoutat divákovu pozornost a donutit ho nad smysluplností celého příběhu přemýšlet. Alespoň u mě to tedy fungovalo perfektně.. ()

• Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)
  • Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?

16.02.2006

Když nepočítáme sledování odpoledních telenovel, je jediný způsob, jako to zjistit: sebrat se a jít do pražského kina Aero na některé - a nebo rovnou na všechny - snímky uváděné v rámci přehlídky… (viac)