darkrobyk

Film zachycuje divadelní představení Liebeskonzil s podtitulem - Nebeská tragédie v pěti dějstvích, v němž se vystřídají biblické postavy - Bůh, Ďábel, Ježíš, Marie nebo třeba Salome. Ty však jsou vykresleny v nepřívětivém světle - Bůh je zestárlý a senilní („Já už špatně vidím, víš?"), Ďábel přemýšlí, jak zdevastovat hříšná lidská těla a při tom ponechat nedotčené duše, Ježíš je slabý a hloupý a Marii má pod kontrolou Ďábel. Nechybí spousta andělů tvořících tu dav, tam křoví, jinde postavy vstupující do dialogů. Děj se odehrává střídavě v nebi, pekle a ve Vatikánu. Herci mají démonické líčení, které odpovídá tomu, jež se používalo v němém filmu. Autorem hry je Oskar Panizza /1853-1921/, psychiatr, dramatik, prozaik, básník a představitel avantgardy, jenž si za ni odseděl trest ve vězení. Neblahý osud potkal i filmovou podobu. 23.3.2020 měl Liebeskonzil premiéru na kanálu YouTube, kde je prozatím stále k vidění. ()

Dan

Film vstoupil do dějin konfliktu svobody náboženství a svobody projevu na evropském kontinentu. Měl být promítán v Innsbrucku, ale na popud Římskokatolické diecéze se stal předmětem vyšetřování, zabavení, soudních přenic v Rakousku a následně ve Štrasburku. Je zajímavé, že v jeho případě "zvítězila" ochrana náboženského cítění v Tyrolsku nad svobodou projevu - která je o deset let později Evropany tak vášnivě hájena proti muslimským radikálům. ()