Eroticna kankei

všetky plagáty
Mysteriózny / Thriller
Japonsko, 1978

Arkanoid

Film začína hudbou, ktorú si viete pustiť z kľukového automatu a záberom na figúrku s veľkou hlavou, asi Humphreyho Bogarta. Ako prvého z hercov vidíme zívajúceho Yuyu Uchidu, známeho napríklad z neskoršieho Wakamatsuovho filmu Mizu no nai puru, kde predviedol výborný výkon v hlavnej úlohe. Samovraždy bez dôvodu, ktoré sa týkajú slávnych ľudí, považuje tento súkromný detektív za troubling trend. Ešteže ho má jeho sekretárka čím potešiť. Prichádza klient, pri ktorom nastávajú komické situácie. Yen bol vtedy na tom asi tak zle, ako teraz, podobne ako vtedajšia talianska líra. Jednoducho vytiahnuť z vačku 300 000 yenov, čo je hodnote viac ako 2000 € sa dalo, nebolo ich treba nosiť v kufríku. Dáva sa tu väčší priestor sexuálnym scénam, ktoré film veľmi neobohatia. Koláž navzájom sa prekrývajúcich scén nepovažujem za dobré vizuálne riešenie, našťastie je to použité len v minime. Scénu znásilnenia tu vidíme, keď je garde opačné, ako býva stereotyp. Iný ako zdravý vzťah ku žene, tu však je, a to pobláznenie femme fatale. V 43. minúte ma prekvapila kombinácia ružového reflektoru v noci v kombinácii s farbami v izbe. Nie je jasné, o čom má film byť, lebo focus sa strieda. O prepadnutí femme fatale (najlepší je podľa mojej skúsenosti Body Heat s Williamom Hurtom a Kathleen Turner)? O strate mužských vzorov, keď hlavný hrdina zlyháva okrem sexu vo všetkom, čo od neho ženy chcú (má až na chlapa s rovnakým účesom a telesnými proporciami, ako má on)? Je to komédia? Je to krimi? Viac ako hodinu z vyše 90-minútového nepoznám odpovede. Záhada tam rozhodne je, ale veľmi to na mňa nefungovalo. Spoiler. Hlavný hrdina mi príde ako nekonečne hlúpy muž, lebo v závere si namiesto ženy, ktorá bola pri ňom roky, a nezradila ho, vyberie tú, ktorá ho skoro stála život, keď zosnovala plán na jeho vraždu. Záver sa mi preto rozhodne nepáčil a počínanie hlavného hrdinu vo filme ma prevažne iritovalo. ()