Bruno Davert pracuje jako manažer v papírnách, žije v dostatku a v pohodlí. Až do dne, kdy přijde o práci kvůli delokalizaci svého podniku. Rázem je nezaměstnaný a je schopen udělat cokoli, aby sehnal stejně dobrou práci. Neštítí se ani násilí... (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

„Uděláte cokoliv, aby jste našel práci. Ale proti kapitalismu nezmůžete nic.“ Tak minimálně po zaznění po tomhle výroku skutečně nešlo přehlédnout zpoza kamery a psacího stolku osobnost levicového tvůrce Costa-Gavrase, který i v Sekeře natočil tradičně napínavý dramatický thriller, tentokrát však netradičně obohacený o značnou dávku vtipu a černého humoru. Aktuální námět s dlouhodobým problémem nezaměstnanosti uchopuje až s nečekanou nadsázkou a nakonec i krutý příběh ze smutné reality, jež dohnala donedávna úspěšného člověka k nejhorším zločinům, dokáže v jistých místech přijmět pokud ne přímo k zasmání, tak minimálně k výraznému úsměvu. A pokud ani k úsměvu, tak stejně udrží vás po většinu času v napětí, protože Costa-Gavras umí pořád točit svižným způsobem! Film mě příjemně překvapil a v jedné z posledních scén, kdy se odvážný Bruno ocitá tváří v tvář své poslední obětí v temném bytě a od hrozby zbraní přechází jejich vzájemné povídábní až k sérii sklenek alkoholu, jsem si přímo vychutnával ten specifický absurdní humor, který se zde táhl prakticky celým filmem. Akorát mě zklamal závěr, který jsem v případě morálně kontroverzního příběhu očekával fakt víc explicitní (nejspíše něco ve stylu „moderního Zločinu a trestu“) a nikoliv tak nejasně otevřený. PS: Pokud jste ve fázi hledání si vlastní práce, doporučuji si film raději ponechat až na dobu, kdy už budete šťastně zaměstnáni. :-) 75% ()

JohnDick

Zajímavý nápad lovce konkurentů se bohužel nepovedlo kdovíjak rozvést,. Pořád to vypadá, že děj někam spěje, najednou (vlastně to úplně tak najednou není) je však konec a v hlavě se zrodí myšlenka, že tam něco chybí. José Garcia (hrozně mi připomínající Roberta Downey Jr.) hraje skvěle, ostatní postavy jsou nevýrazné. A stopáž zbytečně dlouhá. ()

borsalino

Mám Gavrasovu tvorbu rád, ale tohle bylo trochu úlet, byť film má mnoho závažných momentů. Nápad sám mi připadl opravdu podařený, ovšem ve střední části jsem se začínal mírně nudit a čekal jsem na pointu, která se úplně nedostavila. Nicméně preventivní odstraňování potenciálních konkurentů, to mě fakt pobavilo. ()

Frajer42

Když člověk očekává komedii a nezasměje se v celém průběhu ani jednou, tak může snadno dospět k myšlence, že se o komedii nejedná. Pan José Garcia je opravdu sympatický človíček a v roli vraha mu to vskutku sekne, ale to je asi jediná pozitivní věc, kterou lze ve filmu uvidět. Humor je tak moc světle černý, že téměř není vidět. Příběh není nijak vyjímečný. Pojednává o člověku, který je přesvědčen, že je ve svém oboru tím nejlepším a netouží po ničem jiném, než znovu pracovat. V cestě mu stojí pár lidiček, a tak s nimi naloží podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Můžeme být rádi, že naši opálení spoluobčané pracovat nechtějí a můžeme jen tiše doufat, že se jim nezačne chtít. Téma filmu je atraktivní, ale zpracování je bídné. 1* ()

dopita

Bruna před dvěma lety vyhodili z práce, žádnou nemůže najít a už začíná být zoufalý. A tak si zjistí jména svých potenciálních konkurentů na vysněné místo a aby posílil svoji šanci, začne je jednoho po druhým likvidovat. Nástin příběhu vybízí k ztřeštěné černé komedii, bohužel film je příliš zakotvený v běžném životě (žádná nadsázka, žádné filmové přehánění) a s vraždama, který Brunovi ňákým záhadným způsobem vycházej aniž by ho chlupatý chytili. Film je navíc příliš dlouhý (mínus třicet minut by bylo akorát) a na můj vkus trochu moc těžkopádně odvyprávěný. ()

Režisér Old Boye vezme do ruky sekeru

Režisér Old Boye vezme do ruky sekeru

08.10.2019

Oceňovaný jihokorejský režisér Chan-wook Park (Old Boy, Komorná) si vybral svůj další projekt. Bude jím remake francouzsko-belgické komedie Sekera od režiséra Costy-Gavrase (Město šílenců). Film… (viac)