Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)

• Veľká Británia The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

Jednoho letního dne roku 1917 dorazí do malebného městečka kdesi ve Walesu dvojice kartografů - mladý Reginald Anson, který se vrátil z válečné řeže ve Francii a jeho zkušený kolega George Garrad. Přišli proto, aby změřili místní dominantu - Fynnon Garw. Když se však místní lidé dovědí, že jejich hora neměří tisíc stop a tudíž není ničím více, než jen kopcem a nebude zanesena na královských mapách, rozhodnou se zakročit a chybějících dvacet stop hodlají vlastníma rukama na vrcholek doplnit. Je to otázka vlastní hrdosti a cti ve chvíli, kdy všichni mladší muži z městečka odešli na bojiště první světové války... Proti tvrdohlavým Walesanům, vedených hostinským Morganem a reverendem Jonesem, se však obrátí počasí a začíná to vypadat, že Fynnon Garw zůstane kopcem. Zdržet Angličany v městečku je výzva pro chytré hlavy. A nakonec to není takový problém, zvlášť poté, co Reginald začne ze srdce přát smělému plánu, a to jen proto, že se zakoukal do hezké Betty... (oficiálny text distribútora)

Elisson

Film, ktorý nemôžem len tak ľahko predýchať.... stále a stále nad ním uvažujem....hoci človeku čo len počuje o čom je by možno prišiel ako sprostosť :-) ()

LencaN

Nečekala jsem vůbec nic a byla jsem velice mile překvapená. Dlouho jsem přemýšlela nad tím názvem, co se v tom bude skrývat, ale toto by mě nikdy nenapadlo. Celý film je rozvláčný, ale nikoliv nudný, plyne stejně pomalým tempem, kterým vesničané vršili jejich mohylu, ale vůbec ničemu to nevadilo. Scénář byl roztomile úsměvný a dokonce jsem se dočkala i romantiky v podobě nesmělého Hugh Granta a oné lehce drzé, ale nakonec srdečné Betty. Sice jsem v podstatě nevěděla proč, ale celou dobu jsem těm zarputilcům držela palce, aby se jim to podařilo a aby to, na co byli pyšní jim nikdo nevzal. ()

mishka.k

Fajn odpočinkový film. Teda, až na tom, že právě ten "Angličan, který vylezl na kopec a slezl z hory" aneb Hugh Grant ve své typické roli nesmělého kokty mi tam přišel tak trochu navíc a romantická zápletka mě teda zrovna dvakrát nebrala. Spíš mě hrozně bavili ti li Velšané, to byly úžasně vykreslené postavičky. ()

maart

Pre mňa za 4*. neviem vlastne ani prečo ale tento film mi nadlho utkvel v pamäti dnes som si ho po dlhom čase znovu pozrel a opäť ma Welšania pobavili. ()

bocy

Celkom dobrá komédia, nebyť takého hereckého obsadenia (Hugh Grant, Tara Fitzgerald), dal by som tomu možno aj viac, ale týchto dvoch nejak zvlášť vidieť nemusím... ()

vixina

Bohužiaľ, zanecháva to vo mne zmiešané pocity. Potencionálne fungujúce dejové linky tu ustupujú pred dianím, ktoré je predstavené divákovi už v názve filmu. To, čo ma pri tomto filme držalo (azda okrem planej nádeje v obrat, ktorý by rozptýlil temné vyhliadky) bola asi jedine Tara Fitzgerald. Patriotizmus je fajn, ale stále to nie je príbeh na 90 minút. Podľa toho to aj vyzerá - priemerné 3*. ()

Pawdoo

Viděl jsem ho kdysi a i teď po mnoha a mnoha letech má své neuvěřitelné pozitivní kouzlo :-) S klidem dávám 5. Milostná romantika je tam tak nějak jen na okraj, mnohem víc je o tom, že když se chce, tak to jde. A když chce celé vesnice... Vše doplněno podmanivou hudbou. ()

bjindy

Film patrí medzi tie pohodové úsmevné snímky. Je to komédia, avšak nie ztreštená, či plná gagov, skrátka taká oddychovka. Máme tu waleskú dedinku so svojráznymi dedinčanmi, ktorých naštve, že podľa posledného merania ich legendárna hora vlastne nie je horou, ale len blbým kopcom. A rozhodnú sa to zmeniť. Akurát treba v tomto zapadákove na nejaký zadržať tých dvoch anglických kartografov. ()

Richard768

Možno dobrý tip na dlhý, pohodový večer. Ale treba sa pripraviť na to, že sa tam vcelku nič nedeje. Teda okrem toho, že sa miestni rozhodli navŕšiť kopec, aby meral nad 1000 stôp a spiklenecky zdržiavali anglických kartografov do skončenia práce. ()

Sejkorka

Přidávám recenzi k dřívějšímu hodnocení, které ponechávám na 4* Čtu níže něco o klišé v podání Hugha Granta, a že se nejedná o romantickou komedii. Já si myslím, že je to romkom jak vyšitá. Reginald Anson nakonec zůstává v městečku Ffynnon Garw, jako kdysi Chico v té mexické ad Sedm statečných. Hugh Grant si v této komedii zahrál kartografa, který urazí celé město tvrzením, že místní dominanta není hora, ale kopec. Brzy však zjistí, že místní obyvatelé, vedení důvtipným hostinským, se nezastaví před ničím, aby uhájili svou čest! Žasnu nad údaji o výšce hory / kopce v obsahu Cinemaxu. Potřebují prý k hoře 49 metrů. Z filmu vyplývá, že potřebují 20 stop do 1000 (328 m), což je zmíněná hranice mezi kopcem a horou. ()