Faye

!!! Možný spoiler !!! Jenom zopakuji, že se jedná o tři povídky z války. Smutek a nespravedlnost prvních dvou naštěstí odlehčuje ta závěrečná vdovská. „Kříž“ Mladý hrdina čerstvě vyznamenaný válečným křížem se po pěti letech těší domů na krátkou dovolenou. Spěchá se pochlubit co viděl, co zažil, co dokázal … „ Viděl jsem půl světa, za ty čtyři dny ani nestihnu všechno vypovědět“, aby zjistil, že chlubit se už není komu. „Pes“ Pes, který pouze člověku poslušně sloužil, pozná nenávist vůči bývalému pánovi na vlastní kůži. „Vdova“ Nádraží, na něm ve slavnostním půl vesnice, vlajky, květiny, transparenty. Přijela státní delegace? Kdepak jen vdova po kapitánovi. Veškeré obyvatelstvo k ní vzhlíží a taky jí pozoruje a jeden víc a v tom je problém. Protože ta prostopášná paní kapitánová se strojit začala „ Kdo to kdy viděl, aby vdova tak chodila“ a dokonce chlapa domů si pozvala ( na oběd tedy a i gardedáma byla přítomna). Někdo si prostě lásky spoluobčanů nedokáže vážit. …. „ Tak jsme ji milovali, tak jsme se těšili“ . Takže závěrem jen drobná oprava, ona i ta poslední povídka je vlastně smutná. ()