Drsný film Silmido inspirovaly skutečné události v historii korejského poloostrova. Když se v roce 1968 zvláštní skupina ze Severní Koreje pokusila spáchat atentát na jihokorejského prezidenta Park Chung-heeo, Jižní Korea odvětila stejným krokem a vyslala jednotku složenou z trestanců zavraždit severokorejského prezidenta. Rozkaz byl však zrušen a vycvičení zabijáci měli být natrvalo umlčeni. Ti se to dozvěděli a proti svému osudu tvrdě bojovali. Jihokorejská vláda se krátce na to rozhodla zvláštní jednotku Silmido zrušit. Snímek Silmido se hned po své domácí premiéře stal nejnavštěvovanějším a nejdiskutovanějším filmem v Jižní Koreji. (oficiálny text distribútora)

Cival

Námět á la Tucet špinavců, hudba vykradená ze Skály a patos, z něhož by se dal postavit největší mrakodrap světa. Ale stejně tak hodně napětí, suverénní režie a chytrých scenáristických kliček v posledních čtyřiceti minutách, které Silmido dávají hlubší rozměr dramatu o nástrahách ideologiemi zmítané civilizace 20. století. ()

sniper18

Je to celkom dobrá vojenská akčná dráma. Má výborný príbeh o skupine ťažkých trestancov, ktorí prijmú možnosť stať sa členom práve vzniknutej tajnej vojenskej jednotky, ktorá bude mať za úlohu dostať sa na severokórejské územie a tam spáchať atentát na prezidenta, pričom pre verejnosť sú už mŕtvi a tak na opustenom ostrove žijú len pre úspešné vykonanie misie, aby mohli začať s novým životom, Lenže ich čakajú len mnohé problémy. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak cítim určité sklamanie. Táto tématika na mňa pôsobí perfektne a ponúka vysoký potenciál po viacerých stránkach, či už v rámci akčného, vojensky-politického alebo aj dramatického žánru, kde by išlo o vytváranie puta, či už medzi trestancami navzájom alebo aj medzi nimi a vojenskými inštruktormi, lenže ani jeden mi neprišiel práve najlepšie využitý. Pozerá sa na to dobre, ani s touto výrazne nadpriemernou dĺžkou nemám väčší problém, síce sa tu toho ani až tak moc neudeje a dej sa dlhší čas výraznejšie nepohne z miesta, ale aj tak sa je stále na čo pozerať, prvá tretina je tréningová, v druhej už dostane väčší priestor vzťah medzi postavami a tretia je zase čisto akčná, len to mohlo byť viac dotiahnuté a výraznejšie, po celý čas som sa do toho nedokázal plnohodnotne dostať, čo ma mrzí. Čo sa týka akcie, síce sa nachádza hlavne v tej spomínanej poslednej tretine, ale nie je jej málo. Nepôsobí na mňa výraznejšie kvalitne, či už po vizuálnej alebo aj obsahovej stránke, ale vzhľadom na to, že tento film má bližšie k dráme, než k akčnému filmu, tak nie som sklamaný, svoj účel splní a viacero okamihov sa aj vydarilo. Herecké obsadenie je na tom dobre, chýbal mi tu jedine nejaký najvýraznejší člen z hlavnej jednotky, sú tu asi štyria najdôležitejší, ktorí majú aj najviac priestoru, hlavne Jung Jae-Young a Sol Kyung-Gu, ktorých má aj celkovo najradšej, len mám rád, keď aj niekto z nich vyniká, títo mi prišli až moc na rovnakej úrovni. A možno aj preto mi viac sadlo zloženie jednotky inštruktorov, z ktorej vyniká môj obľúbenec Ahn Sung-Ki, ktorý charizmou všetkých ostatných s ľahkosťou zatieni. Réžia a technická stránka mi prišli skôr len priemerné a to prakticky po všetkých stránkach, vizuálna stránka, emócie a aj ten patos mi až tak dobre nesadol, hlavne v záverečnej sekvencii s hlavnými hrdinami. Takže Silmido je určite dobrý film, ktorý si aj dobré hodnotenie zaslúži, len to podľa mňa stále mohlo byť aj o dosť lepšie. 71% ()

Adrian

Film podla skutocnej udalosti, ktory je po formalnej stranke brilantne natoceny hollywooskejsie ako samotny hollywood (a teraz to myslim vylucne iba v dobrom slova zmysle). A ustredny hudobny motiv, keby som nevedel o filme nic, tak odprisaham, ze ho ma na starosti bud Zimmer, alebo Klaus Badelt :-) ()

DaViD´82

Jihokorejská verze Tuctu špinavců na motivy skutečných událostí odehrávajících se mezi lety 1968 až 1971. Film trochu klame tělem. Pokud na to bude koukat někdo s povědomím o "Silmidu" tak ho zřejmě překvapí přístup první půlky filmu, pokud na to naopak bude koukat někdo netknutý informacemi co se tenkrát stalo bude asi dosti překvapen druhou polovinou snímku. Film je bravurně natočen, má burácející hudbu, zajímavý scénář, který rozhodně má co sdělit a velmi dobré herce. Jediné co ho vzdaluje těm úplně top snímkům je, že zatímco úvodních a závěrečných 40 minut je naprosto úchvatných, tak to mezitím je bohužel "jen" dobré a místy zbytečně zdlouhavé. ()

ainny

K mému velkému údivu mě tenhle film nijak nedostal. Ani sama nevím proč. Možná způsobem zpracování. Víc by mi sedlo časové rozlišení, protože nebýt náznaků v mluvené řeči, tak by jednomu ani nedošlo, že výcvik trval tři roky. Patos, který v něm viděli ostatní, mě úplně minul. Asi že jsem u Korejců zvyklá na těžší kalibr. Nicméně času, který jsem filmu věnovala nelituju. Složil se mi další střípek korejských dějin a obsazení jako takové bylo skvostné. Takže je možné, že si Silmido ještě někdy pustím a svoje hodnocení po druhém zkouknutí změním. ()

• Čtyři muži z jednotky, kteří přežili, byli následně odsouzeni k trestu smrti vojenským soudem. Trest byl vykonán v roce 1972. (deLaFere)
  • Dodnes není přesně známo, proč se jednotka vzbouřila. (deLaFere)
  • V roce 2010 bylo pozůstalým vyplaceno odškodné. (deLaFere)