Píše se rok 1965 a Danny Embling chodí do pátého ročníku chlapeckého penzionátu v australském městě St. Alban. Danny byl vždycky outsiderem, který musel snášet ústrky ostatních chlapců. Chlapcovo nervozní koktání ještě více znesnadňuje jeho snahu komunikovat se svými vrstevníky, a tak zůstává osamocen, se svými knihami a přemýšlením o životě. U příležitosti ragbyového zápasu přijíždí do St. Alban skupina dívek z nedaleké školy a Danny se seznamuje s Thandiwou, dcerou afrického učence. Barva Thandiwiny kůže vyřazuje tuto citlivou dívku z kolektivu spolužaček. A jsou to možná právě společné problémy, které stojí na počátku sblížení dvou studentů. Prostřednictvím vztahu s Tahndiwou se před Dannym otevírá nový svět, v němž poznává nejen život, ale také sebe samotného. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Matty opět nezklamal. Prej o rasismu. Krom úvodní hlášky o banánech jsem si v něm ničeho rasistického nevšim. Naopak s Thandiwou se holky bavily o její lásce, rozhovor s Nicole mě přišel taky hrozně fajn, takovej hezky holčíčí a kluci jí brali úplně v pohodě. Čili o rasismu určitě ne. O lásce dvou lidí z různých prostředí v ne příliš lásce přejícím prostředí určitě ano. Příjemnej, originální, ve svý podsattě krapet silnější nevtíravej romanťáček s krásnou Thandie Newton a mlaďounkou Nicoličkou navrch. ()

OG_Swifty

Tohle je strašně zvláštní film... přes svůj věk dokáže stále navodit zajímavou atmosféru romantického filmu s podkresem politického dramatu. Ale i přes již zmíněnou sentiment navozující atmosféru a několik dalších momentů, povrchních i těch hlubokomyslnějších, se jinak ve filmu na můj vkus tolik neděje a finiš s předčasnou ejakulací a dopadením tzv. Bonny a Clyda není nikterak závratný, spíš takové zklamání z očekávání něčeho ráznějšího. Pozitivně hodnotím mladičkou Nicole Kidman v roli Nicole Radcliffe, která sice ztvárňuje roli zpočátku nadřazené a arogantní dívky, ale jejíž postava je nakonec i přes tyto negativní charakterové rysy strašně lidská a nakonec i sympatická. Ač nerad, protože jsem z filmu neměl vyloženě špatný pocit, nemůžu tomu dát kvůli vydařeným několika pár minutám závěru filmu víc než dvě hvězdy. ()

NinadeL

Z dnešního pohledu film se začínající Kidmanou v Hollywoodu a ona je to Kidman ve vedlejší roli ještě v Austrálii. Škoda, že příběh Noah Taylora a Thandie Newton je naprosto k nesledování. Byl rok 1965 a oba byli mladí a toužili po sobě, už jenom proto, že ona byla černá a on outsider... Kidman by pak jako prkenná Barbie mohla lépe vyniknout v těch pár povrchních momentech, které tu na ní zůstaly. Ale ani to se nestalo. ()

Tominni

Překvapivě dobrý romantický film z internátního prostředí, láska outsidera Dannyho, který ale se svojí rolí na internátní škole nemá problém, a Thandiwy, která se zase odlišuje (nejen) barvou pleti od ostatních dívek. Film stojí na Noahu Taylorovi a Thandie Newton v hlavních rolích, ale nakonec - za vidění stojí i mladičké Nicole Kidman a Naomi Watts. ()

dogma97

Velmi příjemné překvapení - vztahová romantika ústřední dvojice v podání naprosto excelentního Noaha Taylora i zdatně sekundující Thandie Newton (Duiganova dvorní herečka) je podána pěkně přirozeně a nenásilně, ani charakter žádné z vedlejších postav neruší harmonii milostné linie. Myslím, že jsem pro sebe objevil skvělého režiséra, těším se na další jeho filmy. ()

• Thandie Newton v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)