Niktorius

Květinový Abbás je v Turecku bezesporu nejopěvovanějším snímkem poněkud podivínského umělce a playboye Sinana Çetina a je často řazen k nejlepším tureckým komediím vůbec. Při seznámení se s jeho prosťoučkým příběhem to sice může českému divákovi přijít podivné, nicméně je potřeba myslet na to, že našincovo vnímání filmu je zkreslené podobně, jako by bylo vnímání Turka, který by bez jakýchkoli znalostí české společnosti sledoval 'Marečku, podejte mi pero!'. Těžiště humoru obou filmů totiž spočívá ve vystižení a lehkém zparodování typických místních charakterů a jejich prostředí. Çiçek Abbas vznikl v době, kdy v Turecku začal bujet kapitalismus a soukromé podnikání, takže není divu, že se věnuje prostředí chudých přistěhovalců snažících se začít v kosmopolitním (byť tehdy ještě dost ošuntělém) Istanbulu nový život. Sinan Çetin se přitom snaží soustředit hlavně na egoistickou a mačistickou povahu tureckých mužů, která se projevuje jak v provesní rivalitě a závisti, tak v přístupu k ženám a rodiným vztahům vůbec. ()