Nejmladší z rodu Hamrů

• angličtina Youngest of the Hamr's Family
Československo, 1975, 11 h 2 min (Minutáž: 43–73 min)

Scenár:

Jaroslav Dietl

Václav Postránecký, Josef Bláha, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jaroslav Satoranský, Jana Paulová, Jaroslav Moučka, Libuše Havelková, Regina Rázlová (viac)

Jedenáctidílný seriál z pohraničí mapuje třicetiletý vývoj české vsi po druhé světové válce. Od září 1945 a do září 1974 sleduje především životní cestu rodiny Hamrů. Na nejmladšího z nich, Honzíka, připadne záhy starost o celý Hamrův grunt... Je léto roku 1945, pár měsíců po válce. Rodina Hamrova pod vedením maminky se rozhodne osídlit pohraničí a získat tak majetek. Po přestěhování se však rodina rozpadá. Nejstarší syn Štěpán s ženou Jiřinou osídlí jinou chalupu, prostřední syn Václav uteče do města dělat automechanika. Otec Hamr při těžké práci dostane infarkt a hospodářem se stává nejmladší syn Honzík. Zůstane s rodiči a z pozice soukromého hospodáře se vypracuje na post předsedy JZD a nakonec ředitele zemědělského podniku. Jeho soukromý život je však v troskách. Jeho velká láska Marie se odstěhuje do města a jeho žena Věra od něj odchází, protože nechce žít na vesnici. K dovršení všeho umírá jeho maminka, kterou velice miloval. Nakonec se však opět sejde s Marií, která má již syna. Oba přijíždí za Janem, aby s ním již zůstali... Televizní seriál, jehož autorem je Jaroslav Dietl, je dalším z řady propagandistických projektů, které v období normalizace oslavovaly socialistickou zemědělskou velkovýrobu. Vypráví o cestě české vesnice k socialismu a vykresluje širokou obrazovou fresku třiceti let našeho zemědělství, hospodářské oblasti, která prodělala snad největší změnu a zasáhla do myšlení a způsobu života každého člověka. (TV JOJ)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (12)

Nejmladší z rodu Hamrů (1975)

Když jsem se chystal zhlédnout tento seriál, říkal jsem si, že k tomu přistoupím jako k takové kuriozitě a trochu se pokochám historií jezeďáctví, neboť kolem toho se i za časů mého dětství na vesnici vše odehrávalo. Musím přiznat, že seriál je velice koukatelný, osudy Honzy Hamra, jenž je zde vylíčen jako manažer, ke kterému by si Baťa mohl chodit pro začátečnické lekce, mě zajímaly a vždy jsem se těšil na další díl. Co si u seriálu přát více? Trochu mě zklamalo, že téměř chyběly nějaké záběry z terénu. Když už se tak opěvuje modernizace a velké projekty, tak by člověk docela uvítal, kdyby v takovém seriálu viděl nějakou tu zemědělskou techniku v praxi i nějaký ten moderní kravín, vepřín či drůbežárnu. Jak už je u seriálů režírovaných Evženem Sokolovským zvykem, to hlavní se odehrává na schůzích, poradách a v dialozích. Nutno říci, že každá věta v seriálu dost šustí papírem a je plná sebechvály všech předsedů, tajemníků a sebeobdivu za oběti, jež předsedové a jejich kolegové z porad museli přinášet, aby se jim ti soukromí sedláci nesmáli (než je také přesvědčili). Mimochodem, u všech těch námitek soukromých sedláků musel člověk souhlasně pokyvovat hlavou, ač byly napsány za účelem zcela opačným :-) Každopádně, tohoto seriálu není třeba se bát. Pokud se dokážete pousmát nad věcmi, které jsem výše uvedl, mohu garantovat, že se podíváte rádi a budete spokojení. ()

Velké rozhodnutí (1975) (E01)

Od prvních chvil bylo jasné, že režisér Evžen Sokolovský je doma zejména v divadle (však za svou divadelní práci se dočkal většího uznání než za své seriály - čemuž se asi nemůžeme divit). Bavilo mě to, po 20 minutách už jsem spolu s Libuší Havelkovou (jejíž postava obstarává komiku, ale to přehrávání je přecejenom poněkud extrémní) opravdu dychtivě očekával, zda se nějaký grunt našel či nenašel. ()

Splněné přání (1975) (E02)

Někteří z Hamrů zjišťují, že toto soužití a hospodaření nebude úplně pro ně. Havelková dál hláškuje a zachraňuje nudnější pasáže. Trochu jen kroutím hlavou nad tím, proč si schopná rázná žena jako Jiřina nabrnkla toho ženicha troubu (a vlastně si říkám, že by bylo zajímavé vidět, jak se mu ji vlastně kdysi podařilo sbalit). ()

Hospodář (1975) (E03)

Partyzán Hubert se konečně dočkal a jeho touha skoncovat se samotou je tak velká, že neváhá a opuštěné ženu se třemi dětmi se zmocní bez zaváhání, sotva vystoupí z vozu. Politické debaty v hospodě kupodivu obsahují značnou část pravdy, byť ta o komunistech je vkládána do úst "hamižných sedláků". O to překvapenější jsem byl, že sedláka (odhaduji, že budoucího kulaka) v podání Ilji Prachaře nějak zvlášť nepobouřil románek jeho dcery s uvědomělým komunistou Honzou. ()

Z bouřného času (1975) (E04)

Když jsem začal tento seriál sledovat, vůbec mě ani v nejvynalézavější fantazii nenapadlo, že v něm uvidím družstevníky a agitátory jako bandu neskutečných idiotů, zatímco sedláky bránící se kolektivizaci jako rozumné chlapy, kteří ty združstevňovatele argumentačně rozmetají na kopytech. A k tomu trefné hlášky vtipného voliče. A že se dozvím, kterak při vyměřování pozemků byli sedláci odsunuti na neúrodné okraje nebo uvidím komunisty, jak se nepoddajným chystají kroutit krkem a vůbec další věci, které bych od seriálu tohoto typu nečekal. Dávám maximum. ()

Zvednutý kámen (1975) (E05)

Čumím jak vrána, že i z propagandistického seriálu je patrné, že to společné vlastnictví nějak ne a ne fungovat. Je zajímavé, že Jiří Vala v roli fanatického komunistického předsedy je vykreslen v tomto dílu úplně stejně, jako vykreslovaly komunistické papaláše z 50. let filmy z 90. let, když "už se to smělo" a kdy si na tom tvůrci dávali patřičně záležet. Včetně perel typu "Ty zpochybňuješ stranu a stát" nebo "Takhle mluví nepřítel". ()

Svatba (1975) (E06)

Tento díl byl skutečně přepálený ad absurdum, ale stejně mě eskapády Honzy Hamrů zajímaly stejně jako předtím. ()

Zrádce (1975) (E07)

Poslouchat každý den uhánění do ženitby, to už je moc i na takového moulovitého kliďase, jako je Honza Hamr. Naštval mě závěr. Místo aby Hamr přesvědčoval tak, že okres nalije do sloučených družstev prachy a že bude možné pustit se do větších projektů, tak on apeluje na solidaritu a pomoc druhým. A schůze to celá nadšená z toho, že si všichni utrhnou od huby, aby pomohli druhým, to ještě odhlasuje. Absurdnost dosahuje vrcholu na samém závěru. Honza Hamr, pod jehož vedením mělo sloučené družstvo začít vzkvétat (a argumentováno bylo, že prostě nejsou lidi, kteří by mohli vést ta chudší družstva), je najednou poslán na studia a Kodl, kterého byl problém dosadit do vedení malého družstva, najednou může řídit celý koncern. Tento díl, i když se to v něm henžilo dobráckými stranickými funkcionáři, patřil k nejzajímavějším, ale za ty pitomosti na konci mu na hodnocení přidat nemůžu. ()

Student (1975) (E08)

Navzdory tomu, jak končí, jde o vycpávkový díl, který dost vaří z vody. ()

Rozchod (1975) (E09)

Honza Hamr přichází jako šerif do města ovládaného zhýralou bandou. Podaří se mu město vyčistit? Aneb jezeďácký western po dietlovsku. Nutno říci, že navzdory tomu, jakou jsem si z toho udělal legraci v předchozích větách, je to opět podáno výborně, byť v tradičním schůzovém patosu Evžena Sokolovského. ()

Tíha (1975) (E10)

Předposlední díl, aneb kterak Honza Hamr několika větami zhatil plány obdivovatelů kapitalismu i drobného živnostničení a většinu přivedl znovu na správnou cestu jezeďáctví. Ano, přesně takto by se dal tento díl shrnout, a přesto to opět bylo docela zajímavé a koukatelné. ()

Setkání (1975) (E11)

Díl trochu navíc, ale především divačky tak nějak potřebují, aby život a dílo největšího českého manažera od dob Tomáše Bati dostal i nějaké to ukončení z hlediska vztahů, manželství atd. ()