Smrť horského vodcu

(TV film)
  • Česko Smrt horského vůdce (viac)

Willy Kufalt

„Zemřít není nutné. Nutné je žít...“  Být horolezcem, na to bych sám určitě neměl odvahu a koule, ale na filmy z horolezeckého prostředí se podívám rád. Viděl jsem jich vícero z domácí i zahraniční produkce a tenhle byl jiný tím, že nezobrazoval klíčový výstup a jeho pozadí, ale zaměřil se na dopad, události a situace, které po osudovém výstupu s tragickým vyústěním teprve následovaly a velkou část dění zpracoval z pohledu novináře a mediálního impéria. Televizní kamera v průběhu vyšetřování a další akce vytváří působivou formu blížící skoro až k reportážnímu stylu a během ukázek výstupů způsobuje až závrať, v jedné chvíli jsem zažil strašidelný pocit, že ty kameny z hory padají z obrazovky jakoby přímo na mě... I když na film láká jméno Victora Lanouxe, samotný film na něm příliš nestojí, ačkoliv jeho silné charisma v postavě novináře nelze přehlédnout. Stejně jako nelze přeslechnout typickou hudbu „francouzského Zdeňka Lišky“, Françoise de Roubaixe, který titulní motiv skvěle rozlaďuje do děsivých i nádherně poetických tónů a zintezivňuje atmosféru zasněžených hor. [90%] ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 13.1.1984 (R: ČST 2 = 16.11.1986), réžia českého znenia (ČST Praha 1983) = OLGA WALLÓ (20.2.2011) ()