Dlouholetí přátelé se rozejdou, protože milují jednu dívku. Po čase se setkávají při společné práci a důlní nehoda je donutí zapomenout na minulé neshody... Hodně melodramatického patosu, jinak slušný průměr. (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Kdyby se jedno o film z 50. let, byli by tvůrci podezíráni z pokusů tvořit agitku apod. Přeci jen se hornická profese v prvorepublikových filmech objevovala jen zřídka. Zpočátku jde navíc o milostné drama. Ale díky dobrému obsazení lze i trochu toho zmiňovaného patosu přežít. V době okupace se jednalo o typologicky zcela jiný film než které se běžně natáčely. A všude, kde musí kolektiv spolupracovat, při tak těžké robotě, jak bychom řekli u nás, tím spíš, musí jít osobní vztahy stranou. Faktem je, že závěr je lehce naivní, ale celkově to vypadá dobře i s napětím i s dramatem jako takovým. A Československo je v tomto filmu prezentováno zase zcela jinak než v ostatních filmech. ()

Marthos

Milostný trojúhelník z prostředí, kde není příliš čas na lásku. Příběh žalu a nenávisti, která ovšem ve chvíli nebezpečí nesahá za přátelskou sounáležitost. Promlouvají tu prostá, ale statečná lidská srdce, projevují se povahy v různých rysech, vážné, veselé i lehkomyslné, i takové, které vina a tvrdá práce teprve změní. V režii Miroslava Cikána se uplatnila především herecká souhra, kde v popředí stojí milostný trojúhelník, dva muži a jedna žena. Tu hraje Hana Vítová, ovšem nikoliv jako obvyklou melodramatickou šarži, nýbrž jako dívku, posléze mladou ženu a matku prostého bezprostředního citu a výrazu. Jejího manžela představuje Ladislav Boháč, výbojný, furiantský, bez přetvářky. Odmítnutým ženichem je Jan Pivec, výrazově robustní, zklamáním zatrpklý, rozhodný v kamarádské povinnosti. Přestože se jedná o film dobré řemeslné úrovně, byl předběhnut zdařilejší Druhou směnou v režii Maca Friče, příběhem s obdobným ústředním motivem i vyústěním. Když jeden dělá totéž, není to totéž. ()

mchnk

Vynikajícím způsobem se vyvíjející charakterní drámo, které v těžkých letech českého národa dodává sílu lidské morálce a povzbuzuje k čistotě svědomí. Milostné dilema silné a svobodně se rozhodující ženy i dlouholetá zášť dvou mužů, bývalých a budoucích kamarádů. Snímek nabízí nadprůměrné herectví, spoustu dějových zvratů, završené velmi silným závěrem, i lehký humor, který obstarává dvojice Vojta - Fiala. Ovšem základem celého skvělého vyprávění je zobrazení nejen havířské, ale hlavně lidské cti a úcty k druhému. Životnímu partnerovi či skutečnému kamarádovi. ()

vitekpe

Melodramaticka podivana z hornickeho prostredi, plna klise dialogu, u ktere asi nejvice prekvapi akce se sekerou. :) Vitova samozrejme krasna, ...ale jakoby vsichni zucastneni protagoniste sami poradne nevedeli proc v tom vlastne hraji. A nebo jestli to bylo pocitem, ze nekdo si z toho dela srandu, nekdo hraje jako na divadle a nekdo to jen odrikava...? Trosku zvlastni film, spise pro fajnsmekry. Casual divak se bude stoprocentne nudit. ()

Rattlehead

Kvalitně natočený snímek. Třeba scéna, kdy budoucí nevěsta sleduje svého bývalého milence, jak se přehrabuje v bankovkách, a poté pohlédne na svého ženicha, jak z váčku loví drobné... To je moc hezké a naznačuje nám to hned v úvodu, jakým směrem se bude děj dále ubírat. ()