Má je pomsta

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Boksuneun naui geot (viac)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

mark9th

You just can't deny director's skill in this one. Such an impressive dark story with many good twists and one acceptable ending. Revenge is a double sword.... 8/10 ()

Bird59

Tento film je pro člověka okouzleného Parkovým filmovým uměním předvedeným v OldBoyovi takřka nutnost. Ovšem ne všichni, kteří provolávají slávu rychlému tempu a perfektní stilizaci OldBoyově budou schopni tento surový kus filmu dokoukat. Ale rozhodně má tento snímek silnější a srozumitelnější sdělení pro diváka, jehož se sám Park v následujícím filmu, OldBoy, sám vědomě částečně zřekl, na úkor oněch audiovizuálních fines, které druhý díl jeho trilogie vynesli do filmového nebe. ()

Orhalmi

Snímek Chan-wook Parka. 1. díl trilogie o pomstě. (2.Oldboy,3.Sympathy for Lady Vengeance). Mně osobně se líbil více než Oldboy. Jedná se o klasický asijský snímek, s pomalým rozběhem a postupnou gradací. Brutalita jak ukázaná, tak domýšlená je ve srovnání s evropskou, potažmo s americkou filmovou produkcí až nesrovnatelná. Zde by to bylo hodnoceno jako hodně brutální. Ale jiný kraj, jiný mrav, jiný náhled a jiná filosofie. Nic se tady nezakrývá, a je to podané naplno bez obalu. Dost krve. Místy až hodně sadismu. Film má jiskru, jako málokterý jiný. Je hodně k zamyšlení. Kdo má větší právo na pomstu? Právě že se to nedá jednoznačně vůbec říct. Z hlavních představitelů není ani jeden ani kladný, ani záporný. Herecké výkony gradují tak jako film a jsou vynikající. Tento snímek patří mezi ty filmy, které se vám ještě několik dní – týdnů vracejí a nutí vás k přemýšlení a zamýšlení. Škoda velmi pomalého a až nudného začátku – skoro celá první polovina filmu. Ale vyplatí se počkat si na druhou půlku. Už se těším na ávěr – Sympathy for Lady Vengeance. ()

Bateman

Tak tohle může závidět i Tarantino.Chvílemi pomalé tempo naprosto vyvažuje syrovost a nekompromisnost snímku.Černý humor je opravdu "černý"(skupinka mladíků onanujících nad sténáním smrtelně nemocné dívky,překupník zneužívající ženu pod narkózou pod dohledem své matky),někdy na hraně úchylnosti.Žádné slitování s citlivými diváky.Je to opravdu jeden z nejdrsnějších(ne-li nejdrsnější) thrillerů,co jsem viděl.Přirovnání k antické tragédii je naprosto oprávněné.Na konci filmu je cítit "čistá esence pomsty",bez ohledu na motivy jednání hlavních hrdinů("Já vím,že nejsi špatnej kluk,ale snad chápeš,proč tě musím zabít.Rozumíš?Už to chápeš?").Už se těším na zbytek trilogie. ()

Insomniac

Mohlo to mať asi lepšiu stopáž bez fakt hluchých miest a bolo by to určite za 5*. A odkopírovaná scéna telefonujúceho policajta ("Ešteže nie sme takí bohatí...") z Odplaty s Melom Gibsonom - to sa nerobí... Ale záver je skvelý:) ()

yatan

Pribehovo a dejovo mi je Mr.Vengeance najsympatickejsi. Dej je sice z trilogie najpomalsi, ale minimalne pre mna o to silnejsi a hlbsi. Mozno v tom, paradoxne spociva aj najvacsi minus filmu. Cim serioznejsi chce Park byt, tym straca vsetko pre co je tak zaujimavy a originalny. Na druhej strane v Oldboyovi pusta uzdu uletom, ale mna ako divaka straca. Pri Lady .Vengeance ma drzi jeho pribeh, drzi ma aj relativna hlbka, ale chyba mi vztah k postavam aspon tak silny, aky som mal pri tomto filme ci uz k dievcatku, k hluchonememu chlapcovi, sestre, ale napokon aj k samotnemu otcovi. 8/10 (a kam sa podel soundtrack??) ()

jamoje

neuveriteľne realistické spracovanie témy pomsty.... prvý príbeh z trilógie o pomste je -ako píšu mnohí- oveľa komornejší, ako ďalšie dva diely, ale chytil ma a nepustil až do záverečných titulkov.... nemáte tu suprehrdinov, ktorí dokážu napakovať batoh plný zbraní a zmiesť ním zo sveta menšiu armádu, ani ľudí úplne odovzdaných svojmu osudu. ak majú pocit, že pomsta je ich, pustia sa po jej chodníku, ale nie je to bezmyšlienkovité sekanie do všetkého živého a nie je to ani nezraniteľnosť, ktorá ich robí sympatickými.... sympathy for mr. vengeance je práve v tom, že tento človek je úplne obyčajným človekom, ktorý už okrem svojho života nemá čo stratiť. aj tak však podľa môjho názoru tento film trošičku zaostáva za ďalšími dvoma dielmi, preto má odo mňa o jednu hviezdu nižšie hodnotenie. ()

Exanimus

Tento snímek je opravdový důkaz, že pomsta vždycky otevře novou pomstu !! Pokud někdo začne s pomstou, tak si patrně neuvědomí, že osoba ,kterou chce zabít, může mít přátele či rodinu, která ho bude chtít taky pomstít !! a takhle to může pokračovat dál a dál.. Kdo ví jak to všechno skončí... Chan-wook Park je prostě umělec. Celá trilogie mě naprosto dostala. 5* ! ()

muti

Docela slušný nárez, aj ked takým zvláštnym štýlom. Scénky sú tiché, dokonca aj hlavný hrdina je nemý. Nevydarený únos a dvojitá pomsta. Kto sa napokon dočká zadosťučinenia a dožije sa záverečných titulkov? Súhlas s: sniper18 ()

elanista1

Este jeden alebo dva podobne filmy od Chana-wook Parka a nebudem ho mat rad. Nesedel mi jeho pristup, nepacilo sa mi to slimačie tempo a dlhe nemé pasaze, a nepochytil som vyznam niektorych podla mojho nazoru uplne zbyocnych scen. Nebudem si nahovarat a sam seba klamat, ze to bolo dobre, lebo to je juhokorejsky film. To nie. Davam tomu dve hviezdy a subjektivne si to momentalne viac nezasluzi. ()

HanzoBureshi

To je asi ten největší oříšek, který jsem kdy viděl. Není to film určený pro zábavu a je to spíše bráno jako snímek z uměleckého hlediska. Velká zajímavost na tom je, že se tady mluví opravdu minimálně, a přesto mě to nutí v tom ději být a sledovat, jaký osud hlavní postavy čeká. To je vlastně i největším tahákem filmu, také je výborné to, že je tato filmová pomsta znázorněna pod jiným úhlem, než je divák zvyklý. Zbytek je klasika, se stane jedna věc a na tu se v pomalém tempu navalují další, ale z nějakého důvodu to naprosto funguje! Čchan-uk Pak si zároveň s diváky hraje, protože místo dialogů postav si divák musí nechat zavařit hlavu sám, než ty dané situace každému dojdou, někdy jsem musel zapátrat i v diskuzích. Není to pro každého, ale něco na tom filmu je. Mé hodnocení: 8.5/10 ()

MartCT

No sakra co dodat, tenhle film byl pěkně ostrej, ještě teď mě mrazí v zádech. Pomsta je tu podána tak krutě, že nedoporučuju slabým povahám a je smutné sledovat kvůli čemu to vůbec vše vzniklo ()

old salt

Rozhodně výborný scénář. Skvělá kamera. Výborná forma. Přiznám se, že 5 hvězd nedávám pouze pro přemíru krve a brutality, která mi připadala samoúčelná. I bez ní by to byl špičkový film. ()

ZUPA

Komorní, kruté a bolestivé. Odplata stylem oko za oko a násilí syrově a po korejsku - a pak co je spravedlnost ? Opravdu docela dost drsné...i když místy (hlavně v první půli) docela nudné, ale celkový dojem hodně povedený [80%] "Když se mi něco stane lidi z mojí teroristické skupiny vás zabijou. Krutě a nemilosrdně. Dala jsem jim vaši fotku." + zajímavé postřehy ve zdejší diskuzi ;) ()

lomikarus

Pro mě nejhorší dílo z trilogie o pomstě. Sice stále emocionálně velmi silné a syrové, narozdíl od dvou novějších filmů mně ale připadalo, že scénář je až přehnaně prvoplánový a postavy mi přišly bez výjimky dost nesympatické. ()

Tredi

zajímavě zpracované, ale občas mi tam chyběly souvislosti, jako jak přišel na to, za kým a kam má jít otec holčičky a najednou tam byl. a podle všeho tam policie moc nefungovala. každý si své vyřídil sám a posvém a to zabitím. Oldboy stále vede ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)