Milostné vztahy nesedí vždy na míru tak jako rukavice. Dva rozdílní muži v duelu o srdce jedné ženy... Jeden z nejslavnějších současných komiků Steve Martin se na svých snímcích často podílí i jako scenárista. Romantické drama podle jeho scénáře a novely Jeden navíc pojednává o mladé křehké prodavačce rukavic Mirabelle (Claire Danesová), které nečekaně zkříží cestu dva zcela rozdílní nápadníci. Jedním z nich je právě Steve Martin jako charismatický a zajištěný obchodník Ray, tím druhým Jason Schwartzman jako roztomilý podivín Jeremy. V jejich souboji o lásku komplikované Mirabelle získává navrch šarmantní Ray, který ji dokáže okouzlit svým galantním chováním a všeobecným rozhledem. Citlivou duši umělecky založené dívky ale sžírají vnitřní pochyby a touha po vztahu, v němž bude zažívat vřelost opětované lásky a prožívat každou chvíli naplno. Nejistá dívka dospívá v ženu, která se musí rozhodnout, co vlastně od života chce. (Česká televize)

Olík

Fakt že je pod scénářem i novelou, která se stala předlohou podepsán Steve Martin, staví tohoto komika do jiného světla. Bohužel mu poloha inteligentně citlivého romantika nesluší tak jako jeho ztřeštěné role, ze kterých ho známe především. Mne nechala tato obyčejná nízkorozpočtová intimní romantika neromanticky chladným, což nedokázal zvrátit ani jako vždy osobitě jedinečný Jason Schwartzman. ()

V.Silver

Plakát je hodně zavádějící a kdo by očekával romantickou komedii, bude vedle. Taky docela chápu, že pro spoustu lidí je to hůř stravitelné, ono jsou to víc takové obrazy nebo možná trochu i filmové podobenství než typické drama či romanťák. Claire Danes hraje velice dobře, postava Stevea Martina není zrovna největší vtipálek pod sluncem, ale líbilo se mi, jak to Martin zahrál i jak to bylo napsané. Pravda, na tom začátku a konci bych vyškrtl to vyprávění, jinak pohoda :) 75% ()

nash.

Drama, které neřeší žádné velké otázky života a smrti, nesnaží se šokovat zvraty, rozmáchlými gesty ani bombastickou produkcí. Je na hony vzdáleno tradičním hollywoodským produkcím, je příjemné svou střídmostí i moudrou shovívavostí s níž popisuje nepříliš romantický vztah jedné obyčejné mladé ženy ke dvěma zcela odlišným mužům. Steve Martin jako scénárista, a také autor literární předlohy, dokazuje, že není jen známým komikem, ale především citlivým inteligentním pozorovatelem, který se dokáže podívat na život s nadhledem, humorem, ale také s pochopením a empatií. Jako herec navíc vynikajícím způsobem podává roli Raye a umožňuje divákovi nejen rozumět jeho chování a chybám, ale také soucítit ve chvílích, kdy chybuje, ubližuje a ztrácí. A totéž platí také o Claire Daines, jejíž Mirabele je sice sebevědomější než její literární předloha, ale stejně chybující a v důsledku také ubližující, když přehlíží Rayem otevřeně vytyčené hranice jejich vztahu a buduje si za nimi vlastní mylnou představu o společné budoucnosti, do níž se ho snaží vtáhnout dříve než si Ray uvědomí své skutečné city. Oba se tak ve své lidské omylnosti stávají stejnou měrou viníky i obětmi. Jejich vztah je v příběhu natolik výrazný, že třetího hráče, Jeremyho v podání Jasona Schwartzmana, odsunuje na zcela vedlejší kolej, ale to příběhu nijak nevadí. Prodavačka je nenápadný vztahový film, lepší než cokoli, co jsem v této kategorii viděl za hodně dlouhou dobu. ()

Martin741

Obchodne dievca alebo Dieva z obchodu vyslo u nas ako Jeden Navic. Zanrovo ani nejde az tak o komediu, hoci je aj tu tvorca ynteligentnej US zabavy Steve Martin /Letadla, Vlaky, Automobily/. A hlavne tu je nadherna Claire Danes /Terminator 3/. Ide o typicky romanticky film, ale s krasnymi hereckymi vykonmi, kde vladne skvela a nadherna Claire. Aby to vsak nebolo az prilis presladene a la Pretty Woman, tvorcovia vlozili do filmu aj zmatenost hlavnej herecky ohladom toho, ze hra hru s dvoma chlapmi a sama nevie, pre koho sa rozhodnut. To sa mi pacilo, inak by slo len o dalsiu presladenu romantiku a la Gereov Pretty Woman. 70 % ()

ddf76

Tak to Steve Martin prekvapil. Na to, ze dela v poslednich letech jeden horsi film za druhym. K tomuhle vybornymu filmu napsal scenar i si v nem zahral. V prvnich 20 munutach je to takova lehka komedie a pak se film stane vaznejsim. Skvele zahrala i Claire Danes. Jason Schwartzman se asi hrani podivínů těžko vyhne :). Scenar, kamera, rezie i hudba na 4*. Takze kdo ma rad filmy o zivote, tomu bych snimek doporucil. ()