Al-mas' Ala Al-Kubra

• angličtina Clash of Loyalties (viac)

Real Tom Hardy

Ďalšia veľkolepá bomba z Iraku, tentokrát trojhodinová historická freska o tom, ako sa po skončení prvej svetovej vojny Irak skrz revoltu roku 1920 vymanil spod britskej kolonizácie, vstal z popola a začal formovať svoje moderné dejiny. Zatiaľ čo Al-ayyam al-tawila slúžil ako taká menšia propaganda pre iracké obyvateľstvo, Al-mas' Ala Al-Kubra bol de facto pokus Saddáma Husajna dostať sa do Hollywoodu a sveta filmu vďaka pomoci britského štábu a hercov (minimálne taká je dnešná interpretácia pohnútok a zámerov), aby nakoniec plán totálne stroskotal a film sa distribučne pre verejnosť za iracké hranice nikdy nedostal. Vtipnou zaujímavosťou je, že herec Marc Sinden väčšinu svojho pobytu v krajine nevyužíval na herectvo pred kamerou, ale na špionáž irackých vojenských objektov pre MI6, a kaskadér Vic Armstrong sa na to všetko vysral a radšej ušiel do susedného Kuvajtu, ako by mal znášať ďalšie odklady produkcie kvôli prebiehajúcej Iránsko-irackej vojne. Inou (historickou) zaujímavosťou je, že v záverečných titulkoch figuruje Saddám ako producent financovania x) No a čo film samotný? Nie je úplne nepozerateľný ako Al-ayyam al-tawila, taktiež nemá škálu ani proporcie líbyjského opusu Al-risâlah, ak by však existovala zachovalejšia verzia a nie rozmazané hovno, v ktorom máš problém rozlíšiť palmu od človeka, na spokojné sledovanie v rámci samostatnosti aj bez dodatku historického kontextu by bohate postačil. --- #1 O vzniku filmu vyšiel aj dokument z dielne BBC. (x / x) ()

• Väčšina britského obsadenia a štábu film nevidela. (Real Tom Hardy)
  • Kaskadér Vic Armstong utiekol do susediaceho Kuvajtu, pretože mal všetkých tých produkčných odkladov akurát tak dosť. (Real Tom Hardy)
  • Film prakticky nikdy nebol vydaný mimo Iraku, nakoľko žiadny distribútor oň nemal záujem. (Real Tom Hardy)