Nel più alto dei cieli

• USA In the Highest of Skies (neoficiálny názov)

rivah

Skupina poutníků je ve Vatikánu uvězněna v uzavřeném výtahu. Když chaos vypukne, potlačené pudy vyplouvají na povrch....Ke konci velmi hutný film, rozpoutají se sexuální pudy, žizeň a hlad.(70%) ()

bierce

Existuje nějaký subžánr, zahrnující filmy odehrávající se ve výtahu? Napadá mě holandský De Lift nebo španělská středometrážní klasika La Cabina. Žádný z nich by ale v duelu o vůdčí místo s tímhle pseudo art exploitation podobenstvím neuspěl, jelikož neměl odvahu omezit se, s výjimkou cca prvních 5 minut, výhradně na prostor výtahové kabiny. Když to víc zobecním, jde samozřejmě o klasické schéma skupinky různých charakterů uzavřených proti své vůli v malém prostoru, jež se nedá opustit. Coby hodně blízký příbuzný mě napadá Buñuelův El ángel exterminador nebo s drobným odstupem Duvivierovo Marie-Octobre a Lumetovo 12 Angry Men. Schéma je tedy zřejmé, poměrně komorní, jenže jsme v Itálii druhé poloviny sedmé dekády. Ač nejsem příznivcem podobných soudů, zde se při sledování vkrádá poměrně výrazně do mysli jméno Marca Ferreriho a zároveň, paradoxně, ač film není překvapivě téměř vůbec graficky explicitní, i pocit (možná subjektivní) pokleslosti a špíny, jak ho v oné době zobrazovaly různé nazi, nun a jiné exploitationy. Mladistvý (pseudo)intelektuál se zálibou v bizarnosti si zde přijde na své, protože tenhle film nabídne i to, na co by se bál jen pomyslet. Koprofagie, nekrofilie, kanibalismus, konflikt mezi politickým a církevním přesvědčením a v neposlední řadě kritika katolické církve, zahrnující mmj. intimní styk kněze s nezletilou dívkou. To vše přímo na Vatikánské půdě. Výtah se skupinkou 12 "vyvolených" mířící původně na audienci k samotnému papeži tak sice stoupá do nebeských výšin, sv. Petr je nahoře ale určitě nečeká. ()