Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

vodkasesemte

"homosexuální scény mě odpuzovaly takže jsem z tohohle filmu moc neměl" a Radeček99 se mohl v komentáři rozpustit blahem... "příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti" Ty zmrde, ty potřebuješ rozflákat držku na sračky, zpřerážet pracky, abys poznal taky něco jinýho, než píchání v prdýlce. Vy prasata jste ukázkou toho, jak je společnost slabá, zkažená, když vás vedle sebe toleruje. Vaše aktivita je symptomem blížící se katastrofy. Tak to je. A já se nemužu dočkat, až vám uřežu hlavy. Vykuchám vás jako prasata, abyste měli duvod knučet do komentáře. ()

Zewla

Celkem zajímavý film, který popisuje životopis jednoho kubánského spisovatele se všemi detaily. Bohužel jsem se občas nudila, prostě bych to zkrátila... Naprosto mě dostala scéna s Johnnym Deppem, opět jako transvestity, který byl proslulý tím, že dokázal ve svém zadku propašovat spoustu věcí :D xD, tak jak mu pašoval ten román... Mluvili jsme o tom v čejáku (prej od toho pochází "strč si to do prdele") ale nedokázala jsem si to moc představit... No, tak teď už dokážu.... :D Jinka byla pro mě strašně deprimující scéna, jak ho zavřeli do té strašné mini místnůstky, to bylo fakt děsný... ()

Hanquita

Jeden z mých nejoblíbenějším filmů vůbec, na který bych se mohla dívat pořád znova a znova... Ze snímku přímo odkapává hutná kubánská atmosféra, se vší tou nesvobodou, nuznými podmínkami, zašlou krásou architektury, salsou a všudypřítomnou hudbou i lepivým parnem. Jeden působivý obraz střídá druhý, přičemž zaručuji, že na některé výjevy se už nedá zapomenout - scéna s horkovzdušným balónem v kostele, záměrně klaustrofobní kobka ve vězení nebo neúspěšný pokus o sebevraždu po rovněž neúspěšném útěku z ostrova na nafouknuté duši... Přiznám se, že mám velkou slabost pro latinskoamerickou literaturu magického realismu, a kdybych měla jmenovat jeden film, který by byl dokonalým převedením tohoto stylu na plátno, zvolila bych tento. Z celkem obyčejného životopisu ne zcela obyčejného básníka se tak stává úchvatná mozaika život definujících epizod a obrazů, občas úžasně doplněná Arenasovými vlastními texty. Navíc hluboce smekám před hereckým koncertem Javiera Bardema. A jako malá třešnička na dortu skvělý Johnny Depp v malé dvojroli... ()

katakomb

Javier Bardem svým výkonem udává náladu a dojem z celého filmu - je excelentní, přesvědčivý, autentický. Nejde ani tolik o stopáž, naopak jsou to právě některé scény, kdy si kamera vyloženě vychutnává delší záběry a dává tak prostor hercům více rozehrát celou situaci, které jsem velmi ocenil (zvláště jde-li o americkou produkci, u které je člověk zvyklý na vykostěné mleté maso a jasné a pochopitelné dialogy a situace, aby to pochopil opravdu každý). Ale je v tom filmu prostě něco navíc, něco, co mě místy trochu nudilo. Možná, i když je to biografie, nebylo nutné zfilmovat naprosto všechno, měl jsem trochu pocit, že mě to zahltí. Každopádně ale skvělý film, který si rozhodně zaslouží svá ocenění. ()

Kivis

Čím déle radost oddalujete, tím je pak silnější, však to znáte. A přesně tohle se mi stalo s Než se setmí, na které jsem si dělal zálusk od chvíle, kdy jsem procestoval Kubu. No tři roky se se třemi roky sešly a já konečně vsunul zaprášené DVD do přehrávače. A pak se rozjela neskutečně silná un hombre show Javiera Bardema. Film jednoznačně stojí na excelentní předloze. I když excelentní... já knihu nečetl, ale ty pasáže, které jsou z ní ve filmu citované, posouvají samotný film o úroveň výš. Je to symfonie pro uši, mysl, fantazii, duši. Musím si ji přečíst - sin duda. Ze začátku působí trochu zvláštně ta směs angličtiny a španělštiny. Myslím, že kdyby španělština dostala plný prostor, dojem by byl ještě lepší. Ale člověk si zvykne. A odpustí i ten malý podvůdek od distributorů, kteři na obalu mého DVD zdůrazňují i jména Johnny Depp a Sean Penn. Depp budiž, ten tam hraje asi pět minut a docela výraznou roli, Penn asi minutku nepodstatnou roli, v které ho možná ani nestihnete poznat. Ale nic naplat, tohle je vedlejší, protože tady jde stejně o ústřední postavu, o nerovný boj jednoho muže s diktátorským režimem. Muže, jehož zbraní byla slova. A pro takový chlápky mám sice heterosexuální, ale stejně velkou slabost. ()

davidito

film je o tom, co všechno musíte udělat pro to, abyste mohli být takoví, jací jste, a stejně se vám to nepodaří. kniha "Antes que anochezca" (vyšla česky) je užasná zpráva o Kubě 70 tých let a o jednom člověku, který byl "jiný" než ostatní a který si to taky pěkně odskákal. po emigraci do USA zemřel na AIDS. nechtěli ho na Kubě a nechtěli ho ani v USA. Depp ve filmu pouze z kamarádství sekunduje ve dvojroli, která je pro vyznění celého příběhu naprosto nepodstatná. ()

Polda99

Film o kubánském spisovateli Reinaldu Arenasovi, který měl nepochybně dost těžký život. Bohužel z tohodle filmu jsem to tak necítil. Celé to chvílemi působilo jako jedna velká "pařba", dokonce i pobyt ve vězení vypadal, jakoby se nic hroznýho nedělo. Javieru Bardemovi jsem prostě člověka, který si tolik vytrpěl moc nevěřil. Rozhodně zajímavé téma, ale jeho zpracování žádný zázrak..... ()

Mordor

Vynikající hudba, vynikající herci, výborné téma podle skvělé knížky. "Než se setmí" je skvělý film, ale ne nesmrtelný - snad mi rozumíte. ()

Zrzavakocka

tak konečně jsem se k tomuto vynikajícímu filmu dostal to že má více jak dvě hodiny tak to bych vůbec nebral v potaz no a co je to životopis toho jenž byl homosexuál a jěště ke všemu žil na Kubě v době Fidela, ale velice dobře natočeny s vynikajícím hercem Bardemem, škoda jen že Depp tam měl jen takový malý štěk °) ()

babuca

výborný životopisný film o homosexuálnom spisovateľovi / týchto teda fakt nemusím / a film o Kube, o hudne , výpoveď o dobe a tak. 90% Javier Bardem je skvelý herec ! PS: skutočný kubánec bude šťestný iba na Kube, slobodnej Kube. 🇨🇺 ()