Rozhlédni se, člověče

Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách. Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Stojí na kopcích, štíhlé a vznešené, a shlíží dolů do krajiny. Staví se jen v dobách hlubokého míru a za jediným účelem; povznést člověka a jeho ducha alespoň na chvíli nad povrch země... Rozhledny. Turisty přitahují jako magnet střelku kompasu, rodinám poskytují cíl procházek, milencům soukromí, putujícím romantikům nezapomenutelné zážitky, avšak dohromady možnost vystoupat na vrchol a získat tak nadhled nad krajinou, nad lidmi, nad životem a nad smrtí. Z trojice Ludvíkových cyklů, pomyslného triptychu (Rozhledny, Stromy, Prameny), jsem se do putování za rozhlednami pustil až po zhlédnutí předešlých počinů. Navzdory názorům většiny ostatních uživatelů, pro mě byl tento pořad nejslabším. Upřímně musím přiznat, že většina dílů mě nebavila, protože kraje, v nichž se rozhledny vyskytují, byly natolik vzdáleny moji domovině a nikdy jsem je ani nenavštívil, že to zkrátka nezafungovalo. Podstatnou roli v tom sehrál asi i fakt, že zatímco Stromy a Prameny jsou ryze přírodní záležitostí, rozhledny jsou dílem člověka, což mě nezaujalo tolik, jako něco, co stvořila příroda. Za povedené epizody považuji mimo úvodní části zejména ty z horských oblastí, obzvláště Jeseníky. Z dílčích mě zaujaly ty rozhledny, které jsem po republice sám navštívil, např. Blaník či Jarník v Písku. Chválím však tradičně průvodce pořadem, Luďka Munzara, námět a přínosnost pořadu (takový počin tu dosud chyběl) a pochopitelně Ludvíkovu parádní hudbu. Vzhůru na rozhledny. Jasná jitra, pěkný výhled. Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče. Opusť svoji rodnou pec a vydej se s námi někam na kopec. Všechny tvoje problémy, strasti, žaly, migrény, ti vyřeší jen rozhledny. ()

Kovaja

První a nejstarsi z trilogie putování dua Munzar-Ludvík po skvostech naší vlasti na zavede do ruznych koutu republiky a provede nas po vsech moznych rozhlednach a hlaskach a prida mnohdy nejednu povest.Velmi podarena vec,se skvelou titulní pisnickou ktera se urcite kazdemu vryje do pameti "Rozhlédni se človeče,než Ti život mezi prsty uteče....." ()

Vots

Tenhle cyklus mám moc ráda. Luděk Munzar je výborný průvodce, který svým výkladem opravdu zaujme, kamera je také výborná a letecké záběry jsou překrásné. Takových seriálů by mělo být víc, mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak krásné objekty a přírodní úkazy se vyskytují přímo v naší vlasti, nemusíme nikam cestovat.... tak rozhlédni se, člověče :). ()

rakovnik

Je až neuvěřitelné, jak citlivý dokument může vzniknout o fenoménu českých rozhleden. Trošku mi bylo líto pana Munzara, pro kterého v jeho věku byl někdy obrovský výkon, vylézt na některé stavby. Ale to jen svědčí o tom, jak mu záleží na tom, vyprávět nám o naší zemi. Dojímavé komentáře a překrásné záběry zdobí toto dílo, které budiž připomenutím, jak je naše země krásná. ()

tranquill

"Vzhůru na rozhledny, jasná jitra, pěkný výhled!" Pro mne silně osobní záležitost, rozhledny... Asi vůbec nejkrásnější dokumentární seriál, co znám. I po těch více než 20 letech, když jsem se na něj znovu podíval. Kéž by Bedřich Ludvík vyprodukoval pokračování, tentokrát by vyprávění jistě bylo umocněno lepším rozlišením a novými technickými možnosti snímání. A především tím, že jistě díky tomuto seriálu, jsem měl možnost v průběhu let vystoupat na asi všechny zde zobrazené rozhledny, včetně většiny těch, které byly v tu dobu v dezolátním stavu, ale byly opraveny a zprovozněny. A také, protože od té doby doby vznikly desítky nových rozhleden a stále vznikají další... Jen pan Herec Munzar je už nebude moct svým uvážlivým slovem doprovázet, ale věřím, že má teď ještě krásnější výhled z mnohem větší výšky... ()

• Režisér Ludvík se před natáčením rozhodoval zda-li se průvodcem po rozhlednách stane David Vávra či Luděk Munzar. Po poradě s dramaturgem Vackem dostal přednost pan Munzar. (Stocki)
  • Vrtulník, který sloužil štábu k natáčení, nese název W-3A-Sokol. (SONY_)
  • Prvním natáčecím dnem se stalo pondělí 25. května 1998. (Stocki)