Vinorodé břehy

Vinorodé břehy Rýna 2 (E02)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Jan Vala (sprievodca)

Při našem putování po vinohradech na březích Rýna jsme narazili na několik míst, o nichž se říká, že se tam zrodil rýnský ryzlink. Jedním z nich je vinařství Johannisberg, jež vede již 17 let Stefan Doktor. Místo je to slavné. Koupil ho kdysi Karel Veliký a poprvé tady vyrobili víno s přívlastkem pozdní sběr. Sladká vína odsud se celosvětově proslavila, ale byla tak drahá, že si je nemohl dovolit koupit ani americký prezident Thomas Jefferson, jak si poznamenal do svého deníku, který si psal při návštěvě Evropy. Proplujeme pod řadou slavných mýtných hradů, ale na jednom se musíme zastavit, na hradě Stahleck. Už proto, že se tady oženil Karel IV. s Annou Falckou. Hrad chránil Bacharach, kde navštívíme vinaře a zároveň známého operního pěvce Friedricha Bastiena. V čele dalších vinařství jsme našli i zástupce mladé generace. Cecília Jostová, původně archeoložka, se obloukem vrátila k rodinným tradicím a stala se tak už sedmou generací vinařů hospodařících na strmých vinicích na březích Rýna. (Česká televize)