Amar Singh Chamkila

Skromný zpěvák z Paňdžábu se svými odvážnými texty proslaví, ale vyvolá i silné pobouření a schytá za ně brutální kritiku. V rozletu ho pak zastaví předčasná smrt. (Netflix)

JASON_X

Původně jsem si od filmu sliboval jen něco málo melodického paňdžábského popíku v moři melodramatických bollywoodských stereotypů, ale on má kupodivu i docela nečekaný přesah. Nejenže kontroverzní a rozporuplný Čamkila byl sám o sobě hodně zajímavou osobou, která si určitě zaslouží svůj celovečerák, ale divák se přitom mrkne i do zákulisí béčkového indického showbizu, dozví se leccos o vztazích uvnitř sikhského společenství a bude možná tak jako já překvapen absencí obvyklých infantilních přepjatostí a jiných bollywoodismů, kterých jsem se předem tak trochu děsil, a naopak potěšen na indický film neobvyklou vážností a seriózností. A tak namísto proklikávání od písničky k písničce jsem se zájmem a diváckým uspokojením zkouknul každou minutu stopáže, byť lehce přepálené. A nějaké Čamkilovy songy si hned postahuju na flešku do auta, melodie jsou hodně chytlavé a textům naštěstí rozumět nebudu. ()

Necrotongue

Nemám rád muzikály a hudební filmy obecně, nemám rád ani Indii (památky jsou sice fajn, ale přelidnění a všudypřítomná špína mě nikdy nelákaly), takže se u mě tento snímek neměl vyhrabat z odpadu. A světe div se, já jsem se bavil! A bavil jsem se vcelku dobře. Hmmm, a to jsem si myslel, že mě hned tak něco nepřekvapí. Zpěvákův životní příběh mě zaujal a znovu mi potvrdil, že jsou fanatici odpornou sběří, která by se měla odstraňovat ze světa do nehostinných cel, když už je nelze odstraňovat definitivně. A je mi jedno, jestli se jedná o fanatiky náboženské, antipotratové nebo o tu současnou politicky korektní lůzu. Ale zpět k filmu; jak jsem už napsal, indičtí tvůrci se mi trefili do chuti i s jejich zvláštním, osmdesátkovým popíkem a chvílemi jsem téměř zapomínal na fakt, že mi obsazení evokovalo výlet do Vítkovic. / Poučení: Uvidíš-li vousatého muže v turbanu, střílej preventivně jako první. ()