Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pôvodný televízny film, vyrobený v koprodukcii s NSR, ktorý sa na pôdoryse kriminálneho pátrania po záhadných okolnostiach predčasnej smrti geniálneho skladateľa W. A. Mozarta, vyslovuje k závažnej problematike zmyslu umeleckej tvorby a cene života a smrti. Aj napriek tomu, že dielo dôsledne vychádza z faktografie jeho života, nechce byť životopisným filmom v tradičnom zmysle slova. Zámerom režiséra a scenáristu bolo vysloviť sa aj ku problematike vzťahu umelca a spoločnosti, keďže rebel Amadeus vyrastal z duchovných koreňov Francúzskej revolúcie a dostával sa do častých konfliktov so zástancami rigidného absolutizmu. V snahe vyhnúť sa rôznym romantizujúcim klišé, snímka akcentuje skôr momenty sociálno-psychologické a spoločensko-kritické. Popri hľadaní odpovede na otázku o zmysle umeleckej tvorby je film aj úvahou o cene života a smrti, o vine, svedomí a zodpovednosti. Kruto ironické, hoci v závere tragické ladenie príbehu, ktorý v retrospektívach rekonštruuje uzlové okamihy Mozartovho života, plastický obraz epochy daný koloritom stredoeurópskeho rokoka, takmer kriminálny pôdorys rozprávania - to všetko vytváralo predpoklady úspešného prijatia filmu. Film získal na medzinárodnom festivale v Chicagu cenu - Zlatú plaketu za scenár. Na kvalitu práce Doda Šimončiča poukazuje cena Paľa Bielika za kameru. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (16)

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,PÁNI SA NÁM ZDAJÚ VEĽKÍ IBA PRETO, ŽE PRED NIMI KĽAČÍME." __ Detektívka priamo nad Mozartovou mŕtvolou, snažiaca sa prísť nato, kto vlastne zabil slávneho skladateľa. V porovnaní s ,,Amadeom" tu máme podobnú dejovú kostru založenú na retrospektívach a záverečnej katarzii, každopádne, hoci sa porovnanie - aj pre totožné obdobie výroby oboch filmov - ponúka, dá sa to iba ťažko a zakaždým vyjde z tohto súboja víťaznejšie Formanovo veľdielo. Slovenskí herci sú tu obsadení do vedľajších úloh (Chudík ako Haydn), film sa zato môže popýšiť výborným dabingom (výbornému Arminovi Mueller-Stahlovi len dopomohol svojím hlasom Štefan Kvietik), ktorý aspoň z časti zakrýva jeho ťažkopádnosť s nepotrebnými odbočkami (slobodomurárska línia) a preto je 90 minútová stopáž tak akurát. Možno si Luther uvedomoval, že americkú verziu nebudú môcť československí diváci istý čas vidieť, a preto im ponúkol takúto skromnejšiu alternatívu (pochovávanie do hrobu je však prakticky identické). Preto možno povedať, že nejde o úplne zbytočný film, len o iný pohľad. A je veľmi dobre, že sa na televíznych obrazovkách objavuje iba sporadicky. (271. hodnotenie, 14. komentár k filmu) ()

Prubner 

všetky recenzie používateľa

Nevím, jaký mělo smysl natočit rok po Amadeovi další film o Mozartovi, který notabene nepřináší nic nového. Je to snůška epizod z Mozartova života, z nichž většina se objevila i v Amadeovi. Tyto epizody jsou pospojovány rámcem o vyšetřování Mozartovy smrti. Scenárista Zdeněk Mahler tu skoro konspirativně pátrá po tom, kdo Mozarta zabil, jestli svobodní zednáři, policie či třeba Salieri, a stejně na nic nepřijde. Podle mě hledá záhadu tam, kde žádná není. Zcela zbytečný film, kde nestojí za vyzdvihnutí nic, ani herci, ani režie. ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

Koprodukčná dráma s prevahou nemeckých hercov, ktorá sa formou kriminálneho vypočúvania snaží oboznámiť s poslednými dňami slávou a opilstvom zmietaného Mozarta. Áno, na Mozarta treba zabudnúť, nebol to génius, ale alkoholik. Konšpiračný nádych jeho smrti je fajn, ale životopisné udalosti sú spracované iba priemerne. Na rozdiel od Formanovho Amadea to ale aspoň nie je tak nudné. ()

HonzaBez 

všetky recenzie používateľa

Zapomenout na Mozarta jde těžko, ale zapomenout na tento film půjde, obávám se, docela snadno. Chtěl jsem to vidět hlavně kvůli nedávno zesnulému Zdeňku Mahlerovi, ale obávám se, že ani jeho scénář tento film úplně nezachraňuje. Samotná základní idea scénáře, postavená na jakémsi fiktivním detektivním vyšetřování příčin Mozartově smrti, je možná docela zajímavá. Ty jednotlivé střípky z Mozartova života, které mají ukázat na to, že na smrti tohoto génia má tak trošku podíl každý z jeho širšího okolí, však do sebe moc nezapadají. Přišlo mi to dost nesourodé. Druhou věcí je pak samotné filmové ztvárnění, kde se člověk úplně nevyhne porovnání s Formanovým Amadeem. Vizuálně to celé vyznívá dost tuctově, ať už jde o výpravu, výběr lokací či kostýmy. Prostě to strohé inscenační ztvárnění mi moc nesedělo a nezaujalo. ()

marlon 

všetky recenzie používateľa

Geniálny Formanov Amadeus zostane zrejme navždy neprekonaný avšak myslím, že tvorcovia tohto snímku sa ani o to určite nepokúšali. Predsa len oba filmy sú napriek iste podobnosti zamerané podstatne odlišne. Označiť ho však za zbytočný, či dokonca odpad, tak to teda nie vážení, to si robíte srandu ! Čo ste zhulení, či vymetení ? ()

Galéria (12)

Zaujímavosti (4)

  • Zo slovenskej verzie museli vystrihnúť vetu „Súčasná politická situácia nám nedovoľuje..." pretože cenzor tvrdil, že evokuje aktuálny politický kontext. (Raccoon.city)
  • Režisér Miloslav Luther bol prekvapený, keď objavil svoj film vo videopožičovni v New Yorku. (Raccoon.city)
  • Film sa natáčal v lokalitách Bratislava, Praha, Litomyšl, Milotice a Buchlovice. (dyfur)

Reklama

Reklama