Psi jsou taky lidi

• Veľká Británia Dogs Are People Too
Veľká Británia, 2024, 75 min

Réžia:

Hendrik Faller

Psi jsou nejpopulárnějšími domácími zvířaty ve Spojených státech a zdejší trh s doplňky a službami pro zvířata ročně vygeneruje obří zisky. Lidé si pořizují psy i jako lék na svoji samotu či náhradu za vlastní potomky. V americké legislativě je ale pes definován jako věc, nikoliv jako živá bytost. Od toho se odvíjejí jeho práva. To na vlastní kůži zakusí panička nedávno zesnulého čtyřnohého společníka, která se rozhodne jeho vraždu pomstít s pomocí psího právníka. V zemi roste nové hnutí bojující za ustanovení psích práv. Dokument ale nabízí obě strany konfliktu a pátrá po tom, zda je vůbec etické psy vlastnit. (Jeden svět)

Vajonek

Zajímavý film, který otevírá spoustu témat k zamyšlení, přičemž z určitého úhlu pohledu nemůžete být v těch úvahách a závěrech nikdy "dobře", protože jste prostě člověk a ne pes... Každopádně myslím, že pouvažovat chvíli za pomoci tohoto snímku nad možnými přístupy k psům (a zvířatům vůbec) neuškodí. Jsou něčím (nebo někým), co/kdo je vlastně všude okolo nás a měli bychom asi zvažovat, jak koexistovat. Já jsem si při sledování (i následné diskusi) zase jednou uvědomila, jak mě rozčilují extrémy a zároveň jak strašně těžké je zrovna u tady toho psočlověčího tématu, pokud se snažíte být otevření, spravedliví, balancovat, hledat nějaký správný přístup, řešení. Pokud jde čistě o film, tak jsem byla vcelku spokojená, i když jsem asi čekala trošku větší a pestřejší (nejen) právní rozbor situací, přístupů. Ale to je možná hlavně tím, že, jak už jsem naznačila výše, sama úplně nemůžu zaujmout nějaký jednoznačný nejlepší postoj a trochu mě to štve:) Viděno v rámci festivalu Jeden svět 2024 v brněnském Artu. 60 %. ()

Awer

Název neklame: originální pionýrské téma, které je navíc přirozeně závažné i zábavné, což autoři dokáží bez zbytečného bulváru vytěžit. Trpělivě si taky vyskautovali výrazné charaktery, které nesou příběh. (Můj osobní favorit je ten až archetypální tvrďák, co cvičí psi k útoku, ale zároveň jim s dojatým bratrstvím nepřiznává míň duše než lidským strojům na zabíjení aka vojákům.) Dokument explicitně otevírá nepříjemné otázky a implicitně ukazuje, že mít, nebo být a jednat se zvířaty eticky, nebo "jako zvíře" nejsou v naší kultuře binární volby, ale spíš spektra. Jenže, ano, člověk prostě cítí, že tomu něco chybí. Po výbušném rizotu, které zaviklá s vašimi jistotami, je vyústění příliš square. Paradoxně takový jalový "fajn jsme si popovídali" akademický alibismus, který k ničemu skutečně neprovokuje. Jste zmatení? Buďte. Jak trefné, že sám režisér se stal veganem, ale teď je zas "heavy meat-eater". ()