Fatal Vacation

• Hongkong An le zhan chang (viac)

Flipnic

Typické "category III exploitation peklo" ... I když je to asi tak, že to spadá do té "slušnější" kategorie IIB, takovej "pre CAT III" kousek ... Náhodou jsem se nedávno setkal s obsahově dost podobným exploatačním flickem Da She/Lost Souls (1980), který byl ovšem mnohem více násilný, krutý a brutální ... Tam byla sleazy brutalita základním prvkem. Zde není násilí zdaleka tak samoúčelné. Oba filmy jsou ale taková WIPka, tedy spíš "W+Mipka" ... Zde skupina povstalců na Filipínách unese autobus plný turistů a za jejich propuštění požadují svobodu pro bratra hlavního bosse. Autobusem jsou turisti odvezeny do jedné vesnice v pralese, zde vězněni, týráni, ponižováni, příjde nějaké to znásilnění ... prostě klasický teror pro povahy na toto zvyklé a připravené. Poslední půlhodina je pak nonstop akce ve stylu Ramba, kde se střílí z kulometů, samopalů, pušek, pistolí a šmejdi padaj po desítkách jako v nějakém filmu od Johna Woo. Fakt masakr!! Tak 200 mrtvých za pár minut ... Film obsahuje klasické vtipné scény, ale jsou tak decentní, že do filmu dobře padnou. Úžasná je hlavní ústřední melodie, to je prostě 10/10!!! Škoda, že je slyšet jen při odjezdu autobusu s unesenými nebožáky, kteří jsou nuceni se usmívat a zpívat, to je jasně emotivně nejsilnější scéna. A pak samotný závěr filmu. Je to parádní kousek, fakt jsem se úžasně bavil. Kvalita na svoji dobu ve všech ohledech ... ()

Niktorius

Asijské filmy jsou zajímavé mimo jiné tím, že nezřídka úspěšně spojují prvky, které se v západní filmové kultuře zdají nespojitelné. Fatal Vacation je kupříkladu smělým důkazem, že v jednom filmu může symbioticky koexistovat asijsky potřeštěný humor (zavánějící populárními Tsangovými Bláznivými misemi) s nekompromisní a šokující surovostí - na rozdíl od teroristů známých z řady hollywoodských filmů se komunističtí povstalci na Filipínách dvakrát nerozmýšlejí, než někoho ze zadržovaných odpraví, zmučí, či znásilní. Místo toho aby humor brutální atmosféru podrážel, dovede ji naopak umocnit - výrony nenávistí a násilí nás zkrátka zasáhnou víc, pokud jsme se do jejich příchodu usmívali nad něčím legračním. A protože jde o film hongkongský, má samozřejmě v rukávu i další trumf v podobě velmi dynamické akce, která se svou masivností (i když ne inscenační důmyslností) vyrovná i kultovním kouskům Johna Woo jako je Heroes Shed No Tears nebo Kulka v hlavě. ()

MaedhRos

HK turisti na Filipínách. Vděčné téma už v roce 1989. Autobus plný čínských turistů se dostane do rukou ozbrojeným rebelům, kteří chtějí rukojmí vyměnit za jednoho ze svých vůdců. Od začátku do konce poměrně bulvární exploatace, která těká mezi naturalistickou hrou na city a nervy (kategorie II B, takže o něco méně extrémní než CAT III šílenosti, ale možná právě o to znepokojivější), sentimentem a přímočarou akcí - a od začátku do konce drží diváka v klepetech. Na plné hodnocení to není, ale jestli mě v poslední době nějaký kousek hodně příjemně překvapil, tak tenhle. Přestože zub času se na "Fatal Vacation" stačil poněkud podepsat, je tohle určitě jeden z těch filmů, které vám nějakou chvíli zůstanou vězet v paměti (společně s tou Aguilarovou písničkou, kterou už den nejsem s to dostat z hlavy). ()

Lacike

Divný film o turistoch z HK, ktorých na Filipínach unesú rebeli kvôli výmene za svojich súdruhov, ale keďže to sú hnusné svine, tak ženy znásilňujú a chlapov nútia hrať ruskú ruletu a postupne sa im míňajú. Proste klasické radovánky podobných filmov v ktorých sú postavy uväznené nejakými sadistami. V poslednej tretine už ale vedúcemu zájazdu tučkovi Ericovi Tsangovi dôjde trpezlivosť po vzore Ramba ukoristí obrovský gulomet s ktorým väčšinu zloduchov vystrieľa. Ale úplného happyendu sa po tej tortúre nedočkáme. Prestrelky sú síce kvalitné po technickej stránke, ale malý tučný komik ako Rambo je fakt k smiechu. A ani ako režisér sa tentoraz nepredviedol. Nepodarilo sa mu funkčne vystihnúť tú beznádejnú situáciu. Pri väčšine scén mučenia mi bolo skôr do smiechu. Je to proste až príliš prehnané. Výsledok je pre mňa podpriemerný. 4/10. ()

VashCZ

Těžko hodnotit film, který přináší vážné téma i odlehčenou zábavu zároveň. Ne úplně běžné Bčko. Pokud by zůstalo konzistentní, bylo by to na tři pochvalné hvězdy. ()