Orlov si nečakane uvedomí, že upadol do nemilosti a že Potemkin je blízko k tomu, aby zaujal jeho miesto. Spolu s bratom organizuje útok na Potemkina. Ako odpoveď Katarína posiela Orlova na front. Sofia sa nechce zbaviť Pavlovho dieťaťa. (Arsenal83)

Arsenal83

Veľmi múdra veta: "Sprav z chudáka boháča a zajtra sa bude tváriť, že sa bohatý narodil." A následne v tejto časti príde aj odhalenie toho, ako sa z Kataríny stala veľká. Oni sa normálne na tom dohodli, sadli si s múdrymi hlavami za stôl a začali si predhadzovať návrhy, aký krásny prídomok našej imperátorke dáme. V skutočnosti seriál nevysvetľuje, že toto sa stalo len preto, aby Katarína upevnila svoj trón, legislatívna komisia z roku 1767 nemala len vytvárať zákony, ale zároveň legitimizovať jej moc, pretože cisárovnou sa stala v dôsledku palácového prevratu, ktorý zvrhol svojho manžela, cisára Petra III., a formálne nemala žiadne práva na trón, takže preto potrebovala tie tituly. Nenazvali ju vtedy len Veľkou. Komisia rozhodla, že Katarína sa bude volať „Katarína Veľká, Múdra a Matka vlasti“. Panovníčka im na toto odpovedala: "K titulu Veľká nechávam svoje záležitosti na nestranné posúdenie časom a tými, čo prídu po nás. K titulu Múdra - nemôžem sa tak nazývať, lebo múdry je len Boh. A k titulu Matka vlasti - ctiť si poddaných, ktorých mi Boh zveril, považujem povinnosť, byť nimi milovaná je mojou túžbou." Napriek tejto odpovedi sa už navždy zachovalo Veľká. ()