Zázraky starověku

Biggest Buildings (E08)

(epizóda)

oashi

Cesarea Judei a Herodes: Pro výstavbu nového a velkého přístavu (vskutku strategického) v místě, kde k tomu nebyly přírodní podmínky, použili tekutý kámen (beton), navíc i pod vodou! Dělali ho ze sedmi látek, avšak v nejasných poměrech: pálené vápno, jíl, mořská voda, písek, popílek, kamenivo a zvířecí krev. A navíc ještě sopečný popílek/prach z Vesuvu: Co na tom, že 2 tisíce km daleko! Opravdu si ho z té dálky přiváželi. Tím dosáhli tuhnutí i pod vodou. ++ Kaskáda římských vodních mlýnů (voda poháněla mlýny) na jihu dnešní Francie: Barbegal. Vodní kolo jako symbol průmyslu a masové výroby v antice. ++ Například už ve 12. století před Kristem faraon Egypta stavěl své válečné vozy z jasanu sériově, možná i pásovou výrobou. ++ I římské dolování rud v Rio Tinto v dnešní španělské Andalusii bylo vysloveně průmyslové: Kaskáda osmi (v podzemí sestavených) vodních kol ( "obráceně": síla na vodu) odvodňovala hluboké doly. Podobné i v dnešní Anglii, kde sestavili repliku. Jen ty podmínky: Životnost šlapajícího otroka byla průměrně 15 měsíců, něco přes rok, protože voda tam dole byla rozpuštěnými minerály úplně jedovatá. #### Škoda neustále bombastické dikce. A u překladu z "američtiny" jsem úpěl: "Kesarea", místo Cesarea. ()

Arsenal83

Akou bola neuveriteľná rímska automatizovaná továreň na juhu Francúzska, ktorá mohla denne uživiť 12 500 ľudí? Ako starí Egypťania každý mesiac vyrábali stovky vojnových vozidiel? Ako Rimania získali dostatok železa na vybavenie armády a vyťažili toľko zlata, aby udržali ekonomiku pri živote? ()